Rzeczpospolita Polska S.A.?

Nasza Polska8 kwietnia, 202013 min

Jak pokazuje amerykański rejestr EDGAR, Polska od lat istnieje na tamtejszym rynku jako firma. Sprawą zainteresował się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

Z amerykańskiego rejestru EDGAR wynika, że spółka „Poland Republic of” została zarejestrowana przez Ministra Finansów, a jej oficjalnym adresem prowadzenia działalności jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Firma działa nieprzerwanie już od 2002 roku, a przez całe 18 lat jej działalności nie zainteresowały się nią media, ani żaden z czołowych polityków. Dopiero w 2020 roku sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o zbadanie sprawy i udzielenie wyjaśnień.

Choć zarejestrowanie jako korporację kraju, który jest w myśl art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dobrem wszystkich jego obywateli, wydaje się abstrakcją, dla kolejnych rządów nią nie było. Z rejestru EDGAR można bowiem wyczytać, że kolejne zarejestrowane działania spółki datowane są na niemal każdy kolejny rok, za wyjątkiem lat: 2004, 2007, 2008, 2013 i 2019. Oznacza to, że w jej działanie zaangażowana był każdy z rządów sprawujących władzę po jej rejestracji.

Czym zajmuje się zarejestrowana korporacja? Czy podlega sprzedaży w części lub całości? Gdzie trafiają jej zyski lub kto finansuje jej straty? Gdzie płaci podatki? Czy skoro Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym obywateli jako kraj, to również jako korporacja? Czy w związku z tym obywatele mają jakikolwiek wpływ na jej działanie? Czy stają się z automatu jej pracownikami lub/i udziałowcami, ewentualnie pełnią inną funkcję? Czy obywatele winni otrzymywać z tytułu jej działania wynagrodzenie, dywidendę?

Powyższe pytania zadaliśmy Ministrowi Finansów w trybie dostępu do informacji publicznej. O odpowiedzi niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Mateusz Nesterok

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

  • Dominika

    2 października, 2021 at 12:18 am

    I jaka jest odpowiedź ?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk