BlogiMateusz NesterokMoja PolskaRzeczpospolita Polska S.A.?

Nasza Polska8 kwietnia, 202013 min

Jak pokazuje amerykański rejestr EDGAR, Polska od lat istnieje na tamtejszym rynku jako firma. Sprawą zainteresował się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

Z amerykańskiego rejestru EDGAR wynika, że spółka „Poland Republic of” została zarejestrowana przez Ministra Finansów, a jej oficjalnym adresem prowadzenia działalności jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Firma działa nieprzerwanie już od 2002 roku, a przez całe 18 lat jej działalności nie zainteresowały się nią media, ani żaden z czołowych polityków. Dopiero w 2020 roku sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o zbadanie sprawy i udzielenie wyjaśnień.

Choć zarejestrowanie jako korporację kraju, który jest w myśl art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dobrem wszystkich jego obywateli, wydaje się abstrakcją, dla kolejnych rządów nią nie było. Z rejestru EDGAR można bowiem wyczytać, że kolejne zarejestrowane działania spółki datowane są na niemal każdy kolejny rok, za wyjątkiem lat: 2004, 2007, 2008, 2013 i 2019. Oznacza to, że w jej działanie zaangażowana był każdy z rządów sprawujących władzę po jej rejestracji.

Czym zajmuje się zarejestrowana korporacja? Czy podlega sprzedaży w części lub całości? Gdzie trafiają jej zyski lub kto finansuje jej straty? Gdzie płaci podatki? Czy skoro Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym obywateli jako kraj, to również jako korporacja? Czy w związku z tym obywatele mają jakikolwiek wpływ na jej działanie? Czy stają się z automatu jej pracownikami lub/i udziałowcami, ewentualnie pełnią inną funkcję? Czy obywatele winni otrzymywać z tytułu jej działania wynagrodzenie, dywidendę?

Powyższe pytania zadaliśmy Ministrowi Finansów w trybie dostępu do informacji publicznej. O odpowiedzi niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Mateusz Nesterok

Udostępnij:

Nasza Polska

Jeden Komentarz

  • Dominika

    2 października, 2021 at 12:18 am

    I jaka jest odpowiedź ?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 − 5 =