Bolący ząb a epidemia? Dentystka radzi

Paweł Skutecki28 marca, 20206 min

Niestety stan epidemii sprawia, że opieka stomatologiczna bywa bardzo utrudniona, lub jest wręcz niemożliwa. Problem zauważyła dentysta Ola Kaleta i zamieściła na swoim profilu garść porad dla pacjentów. Za jej zgodą publikujemy je w całości, licząc na to, że wszyscy przetrwamy ten ciężki czas bez żadnego bólu.

(pixabay)

Moi Drodzy, moi Znajomi, moi Pacjenci!

Sytuacja stomatologiczna jest trudna, dla Was, ale i dla mnie jako lekarza, bo w chwili obecnej wielu z nas pozostaje bez środków do życia. Jeszcze trudniej jest mieć świadomość, że wielu z Was może potrzebować pomocy, a na pewno wiele „moich” dzieci łącznie z tymi, które były do mnie umówione w najbliższym czasie. Niestety w chwili obecnej nie mamy możliwości w prawidłowy sposób przyjąć pacjenta 🙁 Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was nie miało styczności z osobami chorymi, natomiast zalecenia każą traktować każdego jak osobę zakażoną. Oznacza to, że dentysta powinien odpowiednio się „uzbroić”, co w chwili obecnej jest trudne, właściwie niemożliwe 🙁

Pozostało mi zamieścić kilka wskazówek:
?  jeśli boli Cię ząb, w pierwszej kolejności zawsze porządnie umyj zęby, następnie wykonaj nitkowanie – ból może wynikać z utknięcia resztek pokarmowych pomiędzy zębami lub w ubytku,

?  jeśli ból jest ciągły, budzi Cię w nocy, odczuwasz pulsowanie, miałeś uraz – musisz udać się do dentysty

?  jeśli jest to nadwrażliwość poszukaj w drogerii past i płukanek dedykowanych – jeśli utraciłeś wypełnienie w okolicy szyjki zęba lub tam występuje największa wrażliwość możesz taka pastę nanieść patyczkiem lub palcem i ją wmasować w bolesne miejsca, zamkniesz w ten sposób kanaliki odpowiadające za dolegliwości bólowe.

?  jeśli niespodziewanie zaczęła wyrzynać się 8 i zrobił się stan zapalny – pomoże płukanka z nadmanganianu potasu (w aptece), zaparzona szałwia i płukanka z wody utlenionej ( 1 łyżka Na 3/4szkl przegotowanej wody) oraz czasową miękka dieta

jeśli utraciłeś wypełnienie, nigdy go nie wkładaj ponownie!! Pod nieszczelnym „przykryciem” próchnica rozszaleje się na dobre, myj zęby jeszcze staranniej, szczególnie ubytek, możesz na czas jedzenia wkładać kulkę z waty i po posiłku ja wyjmować, pozwól ślinie naturalnie Cię ochronić.

?  pamiętaj, żeby nie myć zębów zaraz po posiłku, poczekaj 20-40min, będzie czas na działania naprawcze dzięki ślinie. Możesz też umyć je przed posiłkiem.

?  pamiętaj, że dzieciom myjemy zęby my rodzice, do czasu opanowania umiejętności pisania. Oglądaj zęby dziecku, jeśli są ubytki domywaj je starannie, szczególnie jeśli dziecko utraciło wypełnienie.

?  masz inny problem, napisz do mnie. W miarę możliwości postaram się pomóc albo pokierować.

Kochani dbajcie o siebie, pamiętajcie, że odporność „bierze się z brzucha”, pokochajcie kiszonki, one dostarczą Wam broni do walki z zarazkami. Zęby również podziękują, zdrowa flora bakteryjna to zdrowe zęby.

 

[reklama]

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk