Grodzki: przyspieszymy prace w Senacie nad tarczą antykryzysową

Magdalena Targańska28 marca, 20205 min

Przyspieszymy prace w Senacie nad tarczą antykryzysową maksymalnie jak to możliwe; jeśli w sobotę wieczorem otrzymamy dokumenty z Sejmu, w poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji, a po południu posiedzenie plenarne Senatu – oświadczył marszałek Senatu Tomasza Grodzki.

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.Teraz uchwalonymi przez Sejm zmianami zajmie się Senat.”Jesteśmy w Senacie zdeterminowani do tego, by jak najszybciej uchwalić dobre prawo, które pomoże polskim pracownikom, pracodawcom, matkom będącym na zasiłkach, samorządowcom i na końcu – a może przede wszystkim – ochronie zdrowia” – oświadczył marszałek Senatu na briefingu prasowym w sobotę.

fot. Senta RP

Jak zaznaczył, Senat nie otrzymał jeszcze dokumentów z Sejmu. „One przypuszczalnie, mam nadzieję, dotrą do nas najwcześniej dziś wieczorem. Musimy je przenalizować, musimy je przekazać do pracy w komisji, choćby maksymalnie skróconej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ten dokument jest podzielony na kilka części i on jest olbrzymi” – zaznaczył.

„Rozumiemy, że wszyscy czekają na dobre rozwiązania dla Polaków (…). Dlatego podjąłem decyzję, że przyspieszymy prace w Senacie maksymalnie jak to jest możliwe. A mianowicie, jeżeli dziś wieczorem otrzymamy dokumenty, w poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji, po południu odbędzie się posiedzenie plenarne Senatu” – oświadczył marszałek Senatu.

Senatorowie negatywnie oceniają wprowadzenie do pakietu antykryzysowego kwestii wyborczych. Ludzie w tej chwili oczekują pomocy w walce z epidemią, nie chcą zajmować się wyborami – powiedział w sobotę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dodał, że Polaków interesuje, żeby pakiet wszedł w życie jak najszybciej, mimo tego, że nie jest on doskonały. „To jest ważne, dla pracowników, pracodawców, ochrony zdrowia, samorządowców nauczycieli, matek opiekujących się dziećmi” – wskazał.Zadeklarował, że Senat podejmie stosowne działania jak najszybciej. „Trzeba też sobie zdawać sprawę, i mówię to jako lekarz, a nie jako marszałek, że ludzie w tej chwili oczekują pomocy w walce z epidemia. Natomiast boją się wyborów, nie chcą tych wyborów, chcą ich przełożenia, chcą, aby zajmować się walką z epidemią, a nie wyborami” – powiedział Grodzki.Zaapelował od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, aby przekonał członków rządu, że przełożenie wyborów jest konieczne. „Skupmy się na walce z pandemią koronawirusa” – podkreślił.

(PAP)

[reklama]

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk