Niestety stan epidemii sprawia, że opieka stomatologiczna bywa bardzo utrudniona, lub jest wręcz niemożliwa. Problem zauważyła dentysta Ola Kaleta i zamieściła na swoim profilu garść porad dla pacjentów. Za jej zgodą publikujemy je w całości, licząc na to, że wszyscy przetrwamy ten ciężki czas bez żadnego bólu.
Moi Drodzy, moi Znajomi, moi Pacjenci!
Sytuacja stomatologiczna jest trudna, dla Was, ale i dla mnie jako lekarza, bo w chwili obecnej wielu z nas pozostaje bez środków do życia. Jeszcze trudniej jest mieć świadomość, że wielu z Was może potrzebować pomocy, a na pewno wiele „moich” dzieci łącznie z tymi, które były do mnie umówione w najbliższym czasie. Niestety w chwili obecnej nie mamy możliwości w prawidłowy sposób przyjąć pacjenta 🙁 Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was nie miało styczności z osobami chorymi, natomiast zalecenia każą traktować każdego jak osobę zakażoną. Oznacza to, że dentysta powinien odpowiednio się „uzbroić”, co w chwili obecnej jest trudne, właściwie niemożliwe 🙁
Pozostało mi zamieścić kilka wskazówek:
? jeśli boli Cię ząb, w pierwszej kolejności zawsze porządnie umyj zęby, następnie wykonaj nitkowanie – ból może wynikać z utknięcia resztek pokarmowych pomiędzy zębami lub w ubytku,
? jeśli ból jest ciągły, budzi Cię w nocy, odczuwasz pulsowanie, miałeś uraz – musisz udać się do dentysty
? jeśli jest to nadwrażliwość poszukaj w drogerii past i płukanek dedykowanych – jeśli utraciłeś wypełnienie w okolicy szyjki zęba lub tam występuje największa wrażliwość możesz taka pastę nanieść patyczkiem lub palcem i ją wmasować w bolesne miejsca, zamkniesz w ten sposób kanaliki odpowiadające za dolegliwości bólowe.
? jeśli niespodziewanie zaczęła wyrzynać się 8 i zrobił się stan zapalny – pomoże płukanka z nadmanganianu potasu (w aptece), zaparzona szałwia i płukanka z wody utlenionej ( 1 łyżka Na 3/4szkl przegotowanej wody) oraz czasową miękka dieta
? jeśli utraciłeś wypełnienie, nigdy go nie wkładaj ponownie!! Pod nieszczelnym „przykryciem” próchnica rozszaleje się na dobre, myj zęby jeszcze staranniej, szczególnie ubytek, możesz na czas jedzenia wkładać kulkę z waty i po posiłku ja wyjmować, pozwól ślinie naturalnie Cię ochronić.
? pamiętaj, żeby nie myć zębów zaraz po posiłku, poczekaj 20-40min, będzie czas na działania naprawcze dzięki ślinie. Możesz też umyć je przed posiłkiem.
? pamiętaj, że dzieciom myjemy zęby my rodzice, do czasu opanowania umiejętności pisania. Oglądaj zęby dziecku, jeśli są ubytki domywaj je starannie, szczególnie jeśli dziecko utraciło wypełnienie.
? masz inny problem, napisz do mnie. W miarę możliwości postaram się pomóc albo pokierować.
Kochani dbajcie o siebie, pamiętajcie, że odporność „bierze się z brzucha”, pokochajcie kiszonki, one dostarczą Wam broni do walki z zarazkami. Zęby również podziękują, zdrowa flora bakteryjna to zdrowe zęby.
[reklama]