Oszustwa metodą „na koronawirusa”

Magdalena Targańska27 marca, 20204 min

Były już oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”. W dobie panującej epidemii idealnym sposobem jest oszustwo „na koronawirusa”. Zwróciliśmy się do Komendy Głównej Policji z pytaniem o takie przypadki.

„Obecnie w czasie zagrożenia koronawirusem przestępcy wykorzystują obawy ludzi przed i wymyślają różne legendy, historie. Policja cały czas apeluje o ostrożność i czujność.
Oszustwa dokonywane przez przestępców od momentu pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem można podzielić na trzy sposoby:

  • podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne;
  • oszustwo telefoniczne;
  • schematy phishingowe (wyłudzanie danych jest przestępstwem polegającym na oszukiwaniu ludzi w celu uzyskania od nich poufnych informacji, takich jak hasła i numery kart kredytowych).

Poprzez fikcyjne strony internetowe, platformy e-commerce itp. oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. Oszuści tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. W pewnym stopniu oszuści używają nazw znanych firm, które zajmują się produkcją i dostawą masek, szczególnie tych z siedzibą w Europie. Ofiary tych przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.

Jak się okazuje, maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny, platformy są nagle usuwane. Zdarzały się również przypadki, w których ofiary są proszone o odbiór płatnych masek na twarz z różnych klinik, tylko po to, aby ofiary zostały ostatecznie poinformowane, że nie podjęto takich uzgodnień.

Podczas gdy oszustwa telekomunikacyjne i oszustwa telefoniczne pod różnymi pretekstami nie są nowym zjawiskiem, w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o nowszych odmianach oszustw telefonicznych związanych z sytuacją COVID-19.

W Polsce dzięki szybkim, wyprzedzającym działaniom Policji – przekazanym komunikatom i działaniom prewencyjnym, właściwie oszustwa na koronowirusa ograniczono do niemal zera. Należy jednak przestrzegać obywateli i informować o nowych metodach, nawet jak pojawiły się poza granicami.” – informuje insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

[reklama]

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk