Portal edukacyjny IPN

Karol Kwiatkowski26 marca, 20205 min

Gdy tysiące uczniów i nauczycieli spędza ten trudny czas w domach, IPN przekazuje do ich wykorzystania portal bogaty w setki materiałów edukacyjnych – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

wikipedia.org

W czwartek Instytut Pamięci Narodowej pod adresem www.edukacja.ipn.gov.pluruchomił swój nowy portal edukacyjny, przeznaczony dla nauczycieli i uczniów pracujących zdalnie oraz stacjonarnie. Jak powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, jest to portal, „który skupia całą aktywność edukacyjną IPN w internecie”.

„Od 20 lat edukacja jest jednym z filarów, jednym z głównych zadań, jednym z elementów misji IPN, a w tym portalu [znajdziemy] setki materiałów. Portal przygotowywaliśmy od wielu miesięcy, postanowiliśmy dzisiaj go państwu zaprezentować i będziemy go cały czas uzupełniać” – powiedział Szarek. „Każdy uczeń od klas najmłodszych po szkoły średnie i każdy nauczyciel znajdzie tam materiały do wykorzystania – setki materiałów, od infografik po wystawy, od materiałów źródłowych po kilkadziesiąt tek edukacyjnych, od krótkich filmików edukacyjnych po kilkadziesiąt portali tematycznych IPN” – wymienił.

Dodał także, że w obecnym czasie „portal powinien spełnić swoją rolę”.

„Gdy tysiące uczniów i nauczycieli spędza ten trudny czas w domach, IPN przekazuje do ich wykorzystania ten portal, aby cały czas poszerzać wiedzę. Portal tak bogaty, że opowieść o nim zajęłaby wiele godzin” – powiedział Szarek. Podkreślił także, że podczas gdy IPN zawiesił na zewnątrz swoją bieżącą działalność, wiele ważnych rocznic upamiętnionych będzie właśnie na tym portalu.

„Dorobek edukacyjny z 20 lat funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej jest bardzo bogaty w materiały, wystawy oraz projekty skierowane do szerokiego grona odbiorców. Uporządkowaliśmy tę wiedzę w sposób, który ułatwi pracę nauczycielom, a młodzież zachęci do udziału w działalności IPN nie tylko tradycyjnej, ale także wirtualnej” – poinformował w środę PAP rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski.

Jak zapowiedział, łatwo dostępne staną się również „regulaminy, aktualności, wyniki konkursów, harmonogramy”, przeznaczone głównie dla nauczycieli. „Przedstawimy także program polonijny, który w ostatnich latach został bardzo mocno rozbudowany” – dodał.

„Inspirujemy polskie szkoły za granicą oraz Polonię do działań w różnych akcjach edukacyjnych. Naszą ofertę kierujemy do odbiorców zagranicznych, tłumacząc wiele materiałów na różne języki. Filmy, jakie tworzymy, oraz notacje ze świadkami historii mogą być doskonałym materiałem uzupełniającym lekcje” – powiedział PAP Lewandowski.(PAP)

[reklama]

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk