Pierwszy respirator wykonany w 3D

Karol Kwiatkowski23 marca, 20204 min

W odpowiedzi na szybką ekspansję wirusa COVID-19 i niedobór sprzętu medycznego, zwłaszcza respiratorów niezbędnych do ratowania życia pacjentów, Instytut Technologiczny Leitat zaprojektował respirator ratunkowy wykonany w technice 3D.

www.3dprintingmedia.network

Portal 3D Printing Media Network podaje, że urządzenie „Leitat 1” to respirator ratunkowy, którego konstrukcja i komponenty zostały maksymalnie uproszczone w celu opracowania wytrzymałego, użytecznego i mniej złożonego urządzenia medycznego, co ma ułatwić zarówno jego produkcję, jak i montaż.

Projekt został opracowany przez inżyniera Leitata, Magí Galindo, i potwierdzony medycznie przez dr Lluísa Blancha, dyrektora ds. innowacji w szpitalu Parc Taulí w Sabadell, eksperta od wentylacji mechanicznej.

www.3dprintingmedia.network

To urządzenie ma również tę zaletę, że jest skalowalne przemysłowo, dzięki czemu wydajność produkcyjna od 50 do 100 jednostek dziennie może zostać osiągnięta już w następnym tygodniu.

Prototyp respiratora wykorzystującego technologię 3D przeciwko chorobie COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, opracowano w Czeskim Instytucie Informatyki, Robotyki i Cybernetyki na Czeskim Uniwersytecie Technicznym w Pradze (CVUT). CVUT rozpoczął współpracę z czeskim Ministerstwem Zdrowia w zakresie dostarczania nowych respiratorów najwyższej jakości do szpitali uniwersyteckich. Obecnie można wyprodukować niewielką ich liczbę, ale naukowcy przygotowują również procedurę przyszłej masowej produkcji respiratorów. Naukowcy zaczęli opracowywać respiratory dopiero w ostatnich tygodniach. Aby przygotować prototyp CIIRC RP95, wykorzystano technologię drukowania 3D MJF, co nie jest bardzo powszechne. W Czechach jest tylko kilka odpowiednich drukarek.

Czeski prototyp respiratora 3D PAP/EPA.

W naszym kraju również trwają prace nad projektem respiratora 3D. Zespół krakowskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo projekt możliwy do wydrukowania na drukarce 3D.

Karol Kwiatkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk