Kard. Nycz: młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w związku małżeńskim

gregsoft28 grudnia, 20194 min

Młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w jednym, nierozerwalnym, świętym związku małżeńskim – powiedział w sobotę podczas mszy dziękczynnej „Za dar rodziny” w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Msza święta „Za dar rodziny” została odprawiona w wigilię uroczystości Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Uczestniczyli w niej małżonkowie, którzy obchodzili w tym roku jubileusze pożycia oraz ich rodziny.

„Przynosimy tutaj wasze jubileusze, waszą troskę i waszą opiekę nad waszymi rodzinami i nad waszymi dziećmi po to, by Panu Bogu dziękować i zawierzyć waszą przyszłość” – powiedział kard. Nycz.

Za przykład współczesnym małżonkom dawał św. rodzinę z Nazaretu, a zwłaszcza Józefa, którego opiece zostali powierzeni Jezus i Maryja. „Trzeba być stróżem rodziny, tak jak św. Józef, który zdecydował się wziąć Maryję, kiedy była brzemienna i kiedy wraz z rodziną uciekał do Egiptu ” – przypominał.

Wskazywał, że Józef może być wzorem dla dzisiejszych ojców. „Kiedy powszechnie narzeka się na nieobecność ojców w rodzinach przez zabieganie w pracy, wyjazdy – św. Józef jest przykładem dla każdej dzisiejszej rodziny” – powiedział.

Według kard. Nycza jubileusze wspólnego pożycia małżeńskiego są świadectwem trwałości życia małżeńskiego i rodziny. „Pokazują młodym ludziom, że warto być w jednym, nierozerwalnym, świętym związku małżeńskim, że nie tyko warto, ale jest to możliwe”.

Mówił o trudnej miłości małżeńskiej – na co dzień, o trudzie wychowania dzieci, o tym, że trzeba je chronić „od antywychowawcy, którym często bywa współczesny świat”.

Podkreślał, że w małżeństwie nie może zabraknąć miłości, „która jest cierpliwa, łaskawa, przebaczająca”.

Zwracał się do małżonków, którzy przeżyli ze sobą wiele lat: „Któż, jak wy, małżonkowie, którzy przeżyliście ze sobą 60, 50 czy 40 lat, nie wie tego lepiej, że słów: dziękuje i przepraszam trzeba używać nie tylko w stosunku do żony czy męża, ale też do rodziców, do dzieci, bo jesteśmy wspólnotą”.

Monika Witkowska (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk