Na krakowską wigilię – według organizatorów największą wigilię organizowana w Polsce pod gołym niebem – kucharze przygotowali – tylko na początek – ok. 500 litrów zupy grzybowej z łazankami i tonę bigosu; w wigilijnym menu są także pierogi i smażony karp.
Zdaniem prezydenta Krakowa Jacek Majchrowskiego organizowanie co roku tak olbrzymiej imprezy przez Jana Kościuszkę z własnych funduszy i środków sponsorów jest rzeczą wyjątkową.
W szpitalu polowym można było skorzystać z pomocy medycznej. ”Mamy stomatologa, internistę, dermatologa, wykonujemy badania ultrasonograficzne i echokardiografię. Przychodzą osoby z otarciami, ranami przewlekłymi, owrzodzeniami, obrzękami. Udzielamy im pomocy” – powiedziała Anna Bernacik. „W tym roku nowością jest, że możemy wykonać oznaczenia laboratoryjne. Robimy takie badania jak: CRP, czyli wskaźniki zapalane, glukoza, wskaźniki dotyczące niewydolności serca. Ta oferta jest bardzo szeroka” – dodała Marta Biedrawa. Po diagnozie chorzy otrzymują informację, gdzie mogą uzyskać dalszą bezpłatną pomoc lekarską.
Uczestnicy wigilii otrzymają także paczki z kawą, herbatą, słodyczami i żywnością, którą można dłużej przechowywać, oraz rękawiczki i czapki zebrane przez krakowskich licealistów w ramach akcji „Podaruj ciepło – akcja rękawiczka”, zorganizowanej przez licealistów z V LO. W tym roku włączyli się w nią uczniowie z pięciu szkół.
„Bardzo to ładnie jest zorganizowane” – chwalił pan Wacław. Jego kolega, pan Jacek mówił, że choć ma rodzinę, to nie ma z nią najlepszych relacji i „święta nie cieszą go nigdy”, a tym razem dodatkowo został okradziony. „Nie mam nic” – mówi. Jak zgodnie podkreślali, Wigilia na Rynku to miejsce, gdzie można się spotkać i porozmawiać w miłej atmosferze.
„Przy niskiej emeryturze to duża pomoc. Na wszystko nie ma pieniędzy, więc człowiek jest zadowolony, jak coś sobie przyniesie” – mówiły emerytki, panie Teresa i Krystyna.
Organizatorem Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących jest Grupa Kościuszko, a wspierają ją wolontariusze i firmy: właściciel sieci sklepów Biedronka, producent słodyczy Wawel SA, producent wędlin Bacówka, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, piekarnia Awiteks i firma ABC, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia.
Pierwsza wigilia Jana Kościuszki odbyła się w Krakowie w 1996 r. Rozdano wówczas 5 tys. posiłków.
/PAP/Małgorzata Wosion-Czoba