„Dźwiękoławki” – drewniane konstrukcje w formie soczewek akustycznych, wzmacniających doznania dźwiękowe chce umieścić na ciekawych przyrodniczo odcinkach Odry kompozytor Michał Zygmunt. Dzięki nim turyści mogliby wyraźniej słyszeć odgłosy natury.
„Urządzenie zbudowane jest z drewna, wyprofilowane jak soczewka. Gdy umieści się głowę w odpowiednim miejscu, dźwięki koncentrują się na środku soczewki, pozwalając słuchać tego, co przed nami – w tym przypadku Odry i jej przyrody” – dodał.
Zaznaczył, że ważne jest, aby rozlokować „dźwiękoławki” w rezerwatach czy użytkach ekologicznych, a więc w miejscach szczególnie atrakcyjnych, o walorach przyrodniczych i dźwiękowych.
Powstaje pierwszych pięć prototypowych mobilnych urządzeń, kompozytor wraz z zajmującą się popularyzacją turystyki organizacją Kraina Łęgów Odrzańskich chce rozmieścić je na środkowej Odrze.
„Bezinwazyjne rozlokowanie soczewek w wybranych miejscach przeprowadzone zostanie tak, by nie ingerować w naturalne środowisko, pozwoli za to doświadczyć piękna dzikiej, nadrzecznej przyrody” – podkreślił Zygmunt. W zamyśle jest także stworzenie sieci stałych soczewek.
W ramach „Dźwiękowego Szlaku Odry” powstała też płyta z dźwiękami rzeki, które kompozytor nagrywał w trakcie sześciomiesięcznego rejsu. To album, jak mówi, „w całości oddany brzmieniom Odry: wielka przyroda, świat portów, stoczni, śluz, wszystkiego, co można usłyszeć na niemal 800 kilometrach – od czeskich źródeł do morskiego ujścia”.(PAP)