„Dźwiękoławki” nad Odrą

Paweł Skutecki14 czerwca, 20203 min

„Dźwiękoławki” – drewniane konstrukcje w formie soczewek akustycznych, wzmacniających doznania dźwiękowe chce umieścić na ciekawych przyrodniczo odcinkach Odry kompozytor Michał Zygmunt. Dzięki nim turyści mogliby wyraźniej słyszeć odgłosy natury.

Pierwsze terenowe soczewki akustyczne mają powstać na Odrze, w ramach przedsięwzięcia „Dźwiękowy Szlak Odry”. „To próba nadania nowego spojrzenia na Odrę, zachęta do poznawania i odkrywania jej walorów” – powiedział PAP pomysłodawca działania, kompozytor Michał Zygmunt.

„Urządzenie zbudowane jest z drewna, wyprofilowane jak soczewka. Gdy umieści się głowę w odpowiednim miejscu, dźwięki koncentrują się na środku soczewki, pozwalając słuchać tego, co przed nami – w tym przypadku Odry i jej przyrody” – dodał.

Zaznaczył, że ważne jest, aby rozlokować „dźwiękoławki” w rezerwatach czy użytkach ekologicznych, a więc w miejscach szczególnie atrakcyjnych, o walorach przyrodniczych i dźwiękowych.

Powstaje pierwszych pięć prototypowych mobilnych urządzeń, kompozytor wraz z zajmującą się popularyzacją turystyki organizacją Kraina Łęgów Odrzańskich chce rozmieścić je na środkowej Odrze.

„Bezinwazyjne rozlokowanie soczewek w wybranych miejscach przeprowadzone zostanie tak, by nie ingerować w naturalne środowisko, pozwoli za to doświadczyć piękna dzikiej, nadrzecznej przyrody” – podkreślił Zygmunt. W zamyśle jest także stworzenie sieci stałych soczewek.

W ramach „Dźwiękowego Szlaku Odry” powstała też płyta z dźwiękami rzeki, które kompozytor nagrywał w trakcie sześciomiesięcznego rejsu. To album, jak mówi, „w całości oddany brzmieniom Odry: wielka przyroda, świat portów, stoczni, śluz, wszystkiego, co można usłyszeć na niemal 800 kilometrach – od czeskich źródeł do morskiego ujścia”.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk