Prezydent Andrzej Duda przyjął dzisiaj przedstawicieli środowisk osób z niepełnosprawnościami. Poniżej pełna treść wystąpienia.
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Prezesi,
ale przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo Odznaczeni,
Wszyscy Wielce Szanowni Goście przybyli dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego na tę ważną uroczystość!
Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Można śmiało mówić o ważnej rocznicy, 30. – od 1992 roku, odkąd Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło ten dzień. Ustanowiło go m.in. po to, aby ludzie na całym świecie – bo przecież Organizacja Narodów Zjednoczonych jest organizacją ogólnoświatową – a także aby władze państw rozumiały, co to znaczy państwo prawdziwie nowoczesne.
Państwo prawdziwie nowoczesne to państwo dla każdego. Państwo – jak przed chwilą usłyszałem – dostępne. Dostępne w każdym calu, czyniące wszystko ku temu, aby każdy człowiek mógł w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Dla jednych jest to łatwiejsze, dla innych trudniejsze. I dlatego jest wielką zasługą właśnie dla tworzenia nowoczesnych państw i społeczeństw prowadzenie działalności, która umożliwia wszystkim w miarę jednakowe codzienne funkcjonowanie, w miarę jednakowe życie, także samorealizację.
Mam dzisiaj ten ogromny zaszczyt i przyjemność, że mogę Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej podziękować za Państwa działalność, trud, kreatywność, umiejętność spojrzenia na Polskę, na nasze społeczeństwo, ale przede wszystkim za dzielenie się z innymi. Za dzielenie się mocą, jak powiedziałem do wielu z Państwa.
Nie jest łatwo znaleźć się w niepełnosprawności, zwłaszcza kiedy ktoś uległ jakiemuś wypadkowi czy jeżeli choroba spowodowała, że staje się osobą z niepełnosprawnością. Następuje zmiana życia – wiedzą Państwo znakomicie, że bardzo często niezwykle trudna, praktycznie rzecz biorąc dla niektórych, wydawałoby się, niemożliwa do przyjęcia. Otóż wtedy to świadectwo, ten przykład osób, które potrafią przełamywać bariery, które potrafią po prostu żyć, cieszyć się życiem, realizować się, osiągać sukcesy mimo przeszkód – ma znaczenie fundamentalne.
Dlatego dziękuję Państwu. Dziękuję wszystkim tym, którzy mimo przeszkód osiągają sukcesy, a także samorealizują się. Dziękuję wszystkim tym, którzy mimo przeszkód rozsławiają – jako reprezentanci naszego kraju – dobre imię Rzeczypospolitej; myślę o sportowcach. Ale dziękuję też wszystkim tym, którzy im to umożliwiają, którzy ich w tym wspierają, poświęcając swój prywatny czas, wykorzystując ku temu swoje umiejętności.
Dziękuję wszystkim Państwu, dlatego że jest to codzienne myślenie o drugim człowieku. Nie wszystkich na to stać – wiemy doskonale. Są Państwo wyjątkową grupą w naszym społeczeństwie – i za to z całego serca dziękuję. Za to dziękuje także Rzeczpospolita – symbolicznie poprzez te odznaczenia.
Bardzo bym chciał, żeby Polska stawała się państwem coraz nowocześniejszym. Żeby wszystkie światowe wzorce – te, które w istocie są wzorcami państw, właśnie w pełnym tego słowa znaczeniu, nowoczesnych – były u nas realizowane. Wiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, jeżeli weźmiemy te 30 lat. Oczywiście jest tak, że im państwo jest zamożniejsze, im większa w związku z tym także świadomość społeczeństwa, tym większe są możliwości właśnie realizacji działań w zakresie dostępności.
Mogę to stąd, z tego miejsca w Pałacu Prezydenckim, razem z moją żoną powiedzieć w sposób szczególny, dlatego że co roku realizujemy tutaj uroczystość wręczenia nagród Liderom Dostępności. I w związku z tym widzimy, jak zmienia się Polska, widzimy także, jak zmienia się myślenie. Oczywiście przede wszystkim dotyczy to takich dziedzin jak architektura i urbanistyka. Ale przecież w życiu codziennym to też ma ogromne znaczenie.
Chodzi o to, by Polska była dostosowana wszędzie do potrzeb obywatela, niezależnie od tego, czy ma on możliwości poruszania się, po prostu zwykłego chodzenia, czy też porusza się przy pomocy wózka. Czy ten człowiek jest w pełni widzący, czy też może niedowidzący lub niewidomy. Czy może jest niedosłyszący lub nie słyszy. Trzeba czynić wszystko, aby każdy z nas miał normalne możliwości funkcjonowania. To jest właśnie ten wyróżnik – jak na wstępie powiedziałem – odróżniający państwo nowoczesne od państwa nienowoczesnego.
Realizujemy w Polsce wiele zadań. Realizowany jest program Dostępność+. Realizowana jest Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. W tej chwili także staramy się tutaj, w Kancelarii Prezydenta, pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które pomogą, ułatwią, umożliwią, m.in. także w zakresie ustanowienia asystencji osobistej. Od 2020 roku w ramach działań rządu realizowany jest program pilotażowy. Ale chciałbym, żeby w Polsce została przyjęta ustawa, która – mam nadzieję – w przyszłości będzie ustanawiała asystencję osobistą dla każdej osoby z niepełnosprawnością, która tej asystencji będzie potrzebowała po to, aby mieć ułatwione funkcjonowanie. Po to, aby móc funkcjonować właśnie normalnie, załatwiając wszystkie swoje zwykłe potrzeby w sposób swobodny. A jednocześnie przy pomocy profesjonalnie do tego przygotowanych odpowiednich osób. Chciałbym, żeby udało nam się te działania zrealizować.
Rada ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej pracuje nad tymi rozwiązaniami. Rozmawiamy w tej chwili, prowadzimy cały czas dialog w tej sprawie i z różnego rodzaju organizacjami – jak wielu z Państwa wie – a także, oczywiście, z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Mam nadzieję, że będziemy mogli ten projekt ustawy przekazać w niedługim czasie do parlamentu po to, by parlament się nad nim pochylił i przyjął go. I po to, bym jeszcze ja – mam nadzieję – mógł go podpisać jako ustawę, która zacznie obowiązywać i która będzie realizowana.
Chciałbym, żebyśmy nie ustawali w realizacji tego typu działań. Czy można powiedzieć, że tak, nasze państwo w jakimś momencie będzie już nowoczesne i nic więcej nie trzeba będzie robić? Nie, proszę Państwa, z całą pewnością tak nie będzie. I Państwo najlepiej o tym wiedzą. Państwo, którzy na co dzień działają, którzy na co dzień także realizujecie się w tej działalności, za co również z całego serca dziękuję. To jest wielkie dzieło, które Państwo podjęli i które realizujecie.
I powiem tak: macie prawo wymagać. Uśmiechają się Państwo do mnie. Tak, oczywiście, że mają Państwo prawo wymagać. A my, jako ludzie, którym zostało powierzone prowadzenie spraw Rzeczypospolitej, mamy obowiązek starać się w jak największym stopniu tym wymaganiom sprostać. Jeżeli to będzie się udawało, a wierzę, że będzie się udawało coraz bardziej, to będziemy mieli taką Polskę, o jakiej – mam nadzieję – wszyscy marzymy.
Bardzo Państwu jeszcze raz dziękuję. Dziękuję także za obecność w Pałacu Prezydenckim. I dziękuję za współpracę w tym niezwykle ważnym dziele. Dziękuję za każdy Państwa głos.
na podst. prezydent.pl