Wpływ na sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach mają przede wszystkim nowe, dominujące w danym miejscu warianty wirusa (Delta jest bardziej zaraźliwy) czy mobilność mieszkańców. Nie jest to natomiast powiązane ze szczepieniami przeciw C-19 – napisał na TT rządowy profil #SzczepimySię.
Statystyk zajmujący się analizą danych medycznych, Marek Sobolewski, napisał na TT: „Nie uważam, że to szczepienia powodują wysoki poziom zakażeń, ale trzeba mocno naginać rzeczywistość, by wyciągać odwrotne wnioski (jak niektórzy politycy)”.
Wpływ na sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach mają przede wszystkim nowe, dominujące w danym miejscu warianty wirusa (Delta jest bardziej zaraźliwy) czy mobilność mieszkańców. Nie jest to natomiast powiązane ze szczepieniami przeciw C-19.
— #SzczepimySię (@szczepimysie) December 6, 2021
Odpowiedź rządowego profilu promującego szczepienia nie pozostawia wątpliwości, że poziom zaszczepienia w danym rejonie Polski, według #SzczepimySię, nie ma wpływu na sytuację epidemiczną, czyli liczbę zakażeń. Natomiast twierdzą, że „Szczepionki utrzymują wysoką ochronę przed ciężkimi zachorowaniami i zgonami z powodu C-19. Z kolei brak szczepień może m.in. prowadzić do powstania bardziej zaraźliwych mutacji C-19, a w konsekwencji śmierci większej liczby osób.”