Sądy nie chcą ujawnić, które osoby publicznych zatrudnione w sądzie zostały zaszczepione

Karol Kwiatkowski21 sierpnia, 20213 min

Stowarzyszenie Centrum Informacji o Zdrowiu DOBROSTAN zapytało Wojewódzkie Sądy Administracyjne (WSA) w Polsce, które spośród osób publicznych zatrudnionych w sądzie zostały w pełni wyszczepione przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Sądy odmawiają udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Sądy odmawiają udzielenia odpowiedzi na to pytanie, m.in. ponieważ:

  • informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia i stanowią szczególne dane osobowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz.U.UE.L.2016.119.1).(WSA Wrocław, 07.2021);
  • zaświadczenie o zaszczepieniu jest dokumentem objętym tajemnicą lekarską, a zgodnie z przepisami Kodesku pracy nie mieści się w katalogu niezbędnych informacji potrzebnych do nawiązania stosunku pracy (WSA Lublin, 07.2021);
  • Obecny stan prawny nie daje pracodawcy prawa do pozyskiwania informacji na temat poddania się przez pracownika szczepieniu przeciw chorobie COVID-19 (WSA Kraków, 08.2021)
  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa szczepienia związane ze zwalczaniem COVID-19 nie są obowiązkowe. Poddanie się szczepieniu jest decyzją prywatną. Informacja o szczepieniu nie jest w formie oficjalnej przekazywana pracodawcy, gdyż nie warunkuje możliwości wykonywania pracy. (WSA Gdańsk, 07.2021)
  • Tego rodzaju dane dotyczą sfery prywatnej pracowników (WSA Białystok, 08.2021)
  • Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości gromadzenia takich danych przez sąd (WSA Poznań, 08.2021).

Źródło: Dobrostan.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk