Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka – odniósł się na Twitterze minister edukacji Przemysław Czarnek do oświadczenia szefa izraelskiego MSZ.
Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył w sobotę na Twitterze, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę Kodeksu Postępowania administracyjnego, że „Polska dzisiaj zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę”.
W związku z tym zapowiedział podjęcie odpowiednich działań – powrót charge d’affaires izraelskiej ambasady w Warszawie do swojego kraju na konsultacje na czas nieokreślony oraz to, że nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, pozostanie na razie w Izraelu. Zasugerował również, aby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.
Na to oświadczenie zareagował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił na Facebooku, że „dzika reprywatyzacja doprowadziła w Polsce do wielu ludzkich tragedii”.
„Dziesiątki tysięcy ludzi wyrzucano z domów, w których mieszkali całe życie – tylko dlatego, że w naszym prawie obowiązywał przepis pozwalający na bezterminowy +zwrot+ nieruchomości” – zauważył premier.
Z kolei minister edukacji napisał w mediach społecznościowych, że „decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka.
„Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki” – podkreślił Czarnek.
Nowelizacja Kpa zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.
Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w obecnym brzmieniu – pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji – jest niekonstytucyjny. (PAP)
One comment
Stan
16 sierpnia, 2021 at 11:57 am
Zamiast słów oburzeń, przypomnieć Żydom solomona morela, różańskiego, fejgina, wolską i innych oraz przypomnieć światu okupację Palestyny i obozy dla uchodźców palestyńskich oraz żydowskie zbrodnie na tym narodzie.