Maląg: Polski rząd nie zapomina o seniorach

Magdalena Targańska15 sierpnia, 20216 min

Polski rząd nie zapomina o seniorach, musimy o nich pamiętać – powiedziała w niedzielę w wielkopolskim Kobylinie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w wielkopolskim Kobylinie na stadionie miejskim przy ul. Strzeleckiej odbył się Piknik Wojskowy. Zaproszenie do udziału w nim przyjęła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas wystąpienia, odwołując się do świętowania z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, powiedziała: „kiedy przywołujemy wspomnienia Cudu nad Wisłą to przede wszystkim musimy pamiętać o seniorach”.

Dlatego – jak podkreśliła – rozwiązania, które wprowadza rząd dowodzą, że „nigdy nie zapomnimy o seniorach” – powiedziała Maląg.

Jako przykład polityki prosenioralnej minister przypomniała o wprowadzeniu trzynastej i czternastej emerytury oraz wskazała na te rozwiązania w ramach Polskiego Ładu, które zapewnią seniorom z emeryturą w wysokości 2,5 tys. zł brak potrąceń podatkowych. „Emeryci z wyższą emeryturą też skorzystają na wprowadzeniu trzydziestotysięcznej kwoty wolnej od podatku” – zapewniła.

Marlena Maląg powiedziała, że takie programy rządowe, jak budowa domów i klubów seniora czy programy wspierające aktywność społeczną osób starszych to kolejny dowód na podejmowanie działań z myślą o starszych osobach.

„Polityka prorodzinna i działania rządu opierają się przede wszystkim na tym, żeby wspierać rodzinę, żeby budować silne państwo, oparte na tradycji i sile polskich rodzin. Dlatego Polski Ład jest tak zbudowany, aby realizować marzenia Polaków” – powiedziała minister.

Szefowa MRiPS poinformowała uczestników pikniku, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie procedowana nowa ustawa pn. Rodzinny kapitał opiekuńczy – skierowana do tych rodziców, którzy mają drugie lub trzecie dziecko w okresie między 13. a 36. miesiącem życia.

„Można powiedzieć, że przygotowaliśmy dla tych rodzin dodatkowe 500 plus. Pieniądze będą mogły wykorzystać rodziny w sposób dowolny; będzie można bowiem pobierać te środki przez rok po tysiąc złotych lub przez dwa lata po 500 zł” – wyjaśniła.

To wsparcie – jak podkreśliła – ma wspomóc polskie rodziny i spowodować zmiany trendów demograficznych, które są niekorzystne w Polsce i Europie.

„Program rodzina 500 plus przyczynił się do wzrostu dzietności, ale przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że twarde dane statystyczne pokazują, że jest nas coraz mniej” – zaznaczyła.

Minister Maląg i uczestnicy pikniku mogli zobaczyć sprzęt wojskowy, np. bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do bliskiego rozpoznania oraz obejrzeć pokaz w wykonaniu żołnierzy 124. Batalionu Lekkiej Piechoty ze Śremu. Swoje wyposażenie zaprezentował też 16. Batalion Remontu Lotnisk z Jarocina.

Z żołnierzami z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej można było porozmawiać o tym, jak wygląda służba w WOT oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać terytorialsem. Swoją wiedzą służyli rekruterzy, czyli żołnierze – ochotnicy, którzy pełnią służbę co najmniej rok.

W ramach akcji „Nie bądź żyła – oddaj krew” chętni mogli oddać krew. Z kolei na miłośników motocykli i motoryzacji czekały motocykle, samochody zabytkowe i amerykańskie w ramach drugiej edycji „Moto Piknik”.

Dla uczestników pikniku przygotowano stanowisko, gdzie można było zaszczepić się przeciwko COVID-19 szczepionką Johnson&Johnson. (PAP)

 

Autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk