Chopin i jego Europa, Audioriver, Wschód Kultury i Jazz na Starówce to niektóre propozycje letnich festiwali muzycznych. Wystąpią na nich m.in. Branford Marsalis, Fabio Biondi, Adam Bałdych, Pink Freud, Rogucki, Margaret, Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Kassa Overall.
Jak co roku w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia mieszkańcy stolicy oraz turyści będą mogli słuchać jazzu na Rynku Starego Miasta. W tym roku na festiwalu Jazz na Starówce (3 lipca-28 sierpnia) wystąpią m.in. Zbigniew Namysłowski Quintet, Trio RGG, Purple Is The Color, Andrzej Jagodziński Trio i Włodzimierz Nahorny Trio.
Bogaty program ma również 26. Summer Jazz Festival Kraków (4 lipca-1 sierpnia). Wśród artystów można posłuchać zespołu amerykańskiego saksofonisty – Branford Marsalis Quartet. Wystąpią pianiści Dominik Wania, który w zeszłym roku wydał swój pierwszy solowy album dla prestiżowej wytwórni ECM, oraz Vladislav Sendecki, który współpracował z takimi muzykami jak Michał Urbaniak i Urszula Dudziak, Jaco Pastorius czy Al Jarreau, Bobby McFerrin. Wystąpią też wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz oraz Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Stanisław Sojka, Aga Zaryan, Hanna Banaszak.
Skrzypaczka Bomsori Kim, dyrygenci Philippe Herreweghe i Fabio Biondi, pianista Rafał Blechacz i śpiewak Tomasz Konieczny są wśród artystów występujących na warszawskim 17. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa (14-31 sierpnia). Impreza rozpocznie się wykonaniem po raz pierwszy na instrumentach historycznych opery „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Solistami w wersji koncertowej będą Olga Pasiecznik, Artur Ruciński, Mariusz Godlewski i Jan Martinik. Solistom towarzyszyć będzie Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespół Europa Galante. Całość poprowadzi Fabio Biondi. Zespół Biondiego wykona również po raz pierwszy na instrumentach z epoki operę Gaetana Donizettiego „Betly”.
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbywa się od 1946 r., jego pomysłodawcą był Ignacy Potocki, współzałożyciel Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich. Wybrano dusznicki kurort, ponieważ w sierpniu 1826 r. Chopin przebywał tam ze względów zdrowotnych. Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 r. w 120. rocznicę koncertu Chopina w tym kurorcie. W tym roku zaplanowano 76. edycję, potrwa ona od 6 do 14 sierpnia. Wystąpią na nim pianiści – m.in. Dang Thai Son, Eric Lu, Grigory Sokolov.
Operą „La Finta Giaridniera” 3 lipca rozpocznie się warszawski 30. Festiwal Mozart 2021 Polskiej Opery Królewskiej. Publiczność będzie mogła obejrzeć i usłyszeć też takie dzieła Mozarta jak „Cosi fan Tutte”, Requiem, „Wesele Figara” i „Don Giovanni”.
Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu rozpocznie się 2 sierpnia. W tym roku wyjątkowo przyjmie formę letniego sezonu artystycznego w Pawilonie Koncertowym. „Muzycy Sinfonii Varsovii pod batutą uznanych dyrygentów oraz gościnne zespoły zaprezentują twórczość różnych gatunków, epok i formatów. Zespoły wykonają zarówno tradycyjne utwory z repertuaru kameralistyki, jak i mniej znane dzieła. W tym roku na Grochowskiej zadebiutują koncerty multimedialne z muzyką współczesną. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszej publiczności i całych rodzin” – podała orkiestra na swojej stronie internetowej.
7. Kromer Biecz Festival rozpocznie się 29 lipca w nazywanym małym Krakowem miasteczku Biecz na Podkarpaciu. Przewodnim motywem 7. odsłony jest Wspólnota. „Festiwal stawia przed sobą niespotykane dotychczas w jego krótkiej historii wyzwanie – zaprosi do Biecza wyłącznie artystów polskich, by pokazać, że może być wsparciem, że może tę lokalną wspólnotę realizować w sposób najbardziej potrzebny – dając muzykom możliwość występów, obecności w przerwanym drastycznie przez epidemię życiu koncertowym i rynkowym, wreszcie zarobkowania” – napisano na stronie imprezy. W Bieczu wystąpią m.in. Arte dei Suonatori, Filippo Mineccia – kontratenor, Equilibrium String Quartet, Adam Bałdych i {oh!} Orkiestra Historyczna.
XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach potrwa od 27 czerwca do 4 lipca. Podczas imprezy będzie można usłyszeć takich wykonawców jak Roby Lakatos (skrzypce), Jenö Lisztes (cymbały), Paolo Pandolfo (viola da gamba), Paweł Kowalski (fortepian), Jarosław Żołnierczyk (skrzypce), Ewa Leszczyńska (śpiew, fortepian). Wystąpią też Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Warsaw Harmony, Piotr Baron Quintet i Jagodziński Trio.
Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie, którego główne wydarzenia odbywają się na nadwiślańskiej plaży w Płocku. Przełożona z zeszłego roku 15. edycja festiwalu „planowo ma odbyć się w dniach 23-25 lipca 2021 r.”. Wystąpią na nim Baasch, BICEP live, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame oraz Paula Temple b2b SNTS.
Festiwal Wschód Kultury odbędzie się od 24 czerwca do 22 sierpnia w Lubinie, Rzeszowie i Białymstoku. Zaplanowano łącznie ok. 80 bezpłatnych wydarzeń (koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, projekcje, spotkania literackie, teatralne, filmowe, warsztaty), a wśród nich premiery. Zgodnie z ideą Wschodu Kultury jego gośćmi będą artyści z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Rosji, Litwy, Łotwy, Gruzji, Armenii, Niemiec, Niderlandów oraz Izraela. Wśród polskich artystów wystąpią m.in. Pink Freud, Rogucki, Margaret, Grubson, Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Spięty i Kasai.
Od 21 do 29 sierpnia w kilku miejscach w stolicy odbywa się Festiwal Warszawa Singera. Na Scenie Letniej i Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja wystąpią Paul Brody (USA/Niemcy) oraz Piotr Lemańczyk Trio, Michał Hochman, Karolina Lizer, Olga Mieleszczuk-Avigail i Tango Attack oraz Isabel Frey Trio z Austrii.
W Synagodze im. Nożyków odbędzie się zaś inauguracja Singer Jazz Festiwal wspólnie z zespołem RGG w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk. Na jednym z koncertów muzyki klasycznej wystąpi Berlin String Quartet pod kierownictwem muzycznym prof. Tomasza Tomaszewskiego. W trakcie festiwalu wystąpią także m.in. Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Bester Quartet, projekt SHOFAR.
Twórcy electropop, elektroniki, didżeje oraz raperzy wystąpią na 16. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Tegoroczny festiwal odbędzie się między 29 lipca a 1 sierpnia na trzech scenach w Strefie Kultury oraz w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Wystąpią m.in. Floating Points, GusGus live, Red Axes live, Andy Stott, Acid Arab, DJ Tennis, Gerd Janson, Kassa Overall, Jennifer Cardini, Afrodeutsche, Syny, Kukon and Julia Mikuła, Zdechły Osa, Lowpass Święty Bass. Organizatorzy poinformowali, że z powodu trwającej pandemii część ogłoszonych wcześniej artystów, jak Underworld, The Streets, czy Cigarettes After Sex, zagra w Katowicach w 2022 r.
Pol’and’Rock 2021 nie podał jeszcza całego programu, wiadomo jednak na pewno, że odbędzie się on w dniach 29-31 lipca na Lotnisku Makowice-Płoty w województwie zachodniopomorskim. Pod koniec czerwca odbędą się Eliminacje do Pol’and’Rock Festival, w czasie których wyłononionych zostanie kilka zespołów, które wystąpią na festiwalu. Na razie swoją obecność potwierdzili Dżem, Dubioza Kolektiv, Black River, Hańba!, Renata Przemyk, Morgane JI i Kasia Kowalska. Jak podają organizatorzy, do udziału w festiwalu zapraszonych jest 20 tys. osób, które w czasie wydarzenia będą w pełni zaszczepione, oraz osoby, które z przyczyn niezależnych od nich nie mogą się zaszczepić (dzieci poniżej 12. roku życia, osoby zza granicy i ci, których kalendarz szczepień nie obejmuje, lub osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą się zaszczepić).
Formuła festiwalu Męskie Granie została dostosowana do wymogów pandemicznych. W tym roku Męskie Granie odbędzie się w Krakowie (6-7 sierpnia, Muzeum Lotnictwa), Warszawie (13-14 sierpnia, Tor Służewiec), Poznaniu (20-21 sierpnia, Park Cytadela) oraz Żywcu (27-28 sierpnia, Amfiteatr pod Grojcem) – skąd 28 sierpnia zrealizowany zostanie streaming na żywo. Podczas piątkowych koncertów usłyszeć będzie można Męskie Granie Orkiestra 2020, a towarzyszyć im będą m.in. Dawid Podsiadło, król, Jarecki, Bluszcz, ORGANEK, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Maria Peszek, Natalia Przybysz.
Ostróda Reggae Festival odbędzie się od 9 do 11 lipca w Amfiteatrze i na Molo. Ostróda Reggae Festival ze swoją 20-letnią historią jest czołową polską imprezą celebrującą muzykę i kulturę tego gatunku muzycznego. Wystąpią na nim takie zespoły jak m.in. Johny Rockers, Dubska, Gutek, Bakshish, Vavamuffin.
Między 6 a 8 sierpnia odbędzie się OFF Country Club Katowice. „Na OFF Festival taki, jaki wszyscy znamy i kochamy, przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku. Są jednak ludzie, którzy nie wyobrażają sobie pierwszego weekendu sierpnia bez muzyki, spacerów w Dolinie Trzech Stawów i spotkań z przyjaciółmi. Wychodzimy tym potrzebom naprzeciw, zapraszając […] na cykl koncertów OFF Country Club” – podkreślili organizatorzy wydarzenia. Na imprezie wystąpią Quebonafide, Artur Rojek, Brodka, Smolik, Król oraz Mitch & Mitch.
W te wakacje odbędzie się także (6-22 sierpnia) Charlotta Rock Festival w okolicach Słupska i Ustki. Mają wystąpić m.in. Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Kult i Maria Peszek.
Z powodu pandemii część festiwali została przełożona na przyszły rok, organizatorzy niektórych urządzają je zaś w okrojonej formie. Nie odbędą się m.in. OFF Festival Katowice, Gdyński Open’er Festival oraz Orange Warsaw Festiwal. Organizatorzy Openera zorganizują w tym roku Open’er Park powered by Orange w Gdyni. Na tym festiwalu pierwszy raz w Polsce wystąpi włoska formacja Maneskin. Koncert obędzie się 19 sierpnia. Organizatorzy podali, że do tej pory swoje koncerty na Open’er Park potwierdzili Brodka, The Dumplings, Quebonafide, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, OIO, schafter, Artur Rojek, Organek, Molesta Ewenement, Kwiat Jabłoni, Maria Peszek, Sokół / Rasmentalism / Rosalie, Pezet, Tymek, Rysy / Kamp! / A_GIM, Zalewski, Amelie Lens / DEAS.
26 czerwca limit miejsc w kinach i teatrach zwiększył się do 75 proc. zajętych miejsc. Pod ustalonymi warunkami koncerty na otwartym powietrzu mogą odbywać się od 4 czerwca. Jeśli na widowni będą ustanowione miejsca siedzące, słuchacze lub widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce. Jeśli miejsca siedzące nie będą przewidziane, obowiązywał będzie limit maksymalnie 250 uczestników imprezy. Do limitów nie zostaną do włączeni uczestnicy publiczności zaszczepieni przeciwko covid-19. Widzowie lub słuchacze będą zobligowani do zasłaniania nosa i ust. Otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i w innych instytucjach kultury i rozrywki nastąpiło 13 czerwca. (PAP)
Autor: Olga Łozińska