Włochy/ Prasa: Watykan wystąpił przeciwko ustawie o homofobii i transfobii

Magdalena Targańska22 czerwca, 20213 min

Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii, nad którą pracuje Senat Włoch, uznając, że stanowi naruszenie konkordatu – podał we wtorek dziennik „Corriere della Sera. To zdarzenie bez precedensu w historii wzajemnych relacji.

Włoska gazeta wyjaśniła, że z formalnym wnioskiem o zmianę niektórych zapisów ustawy zwrócił się w liście sekretarz Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków z państwami, czyli szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher. Jego list został przekazany ambasadzie Włoch przy Watykanie.

Dziennik podkreślił, że nigdy wcześniej w historii dwustronnych relacji nie zdarzyło się, aby Watykan interweniował podczas prac nad ustawą we włoskim parlamencie, korzystając formalnie z prawa, jakie dają mu Pakty Laterańskie, regulujące wzajemne stosunki.

W nocie przekazanej ambasadzie Włoch arcybiskup Gallagher napisał, że „niektóre zapisy projektu legislacyjnego omawianego w Senacie redukują wolność zagwarantowaną Kościołowi katolickiemu” w konkordacie.

Wśród nich wymienił zapis o tym, że szkoły katolickie nie byłyby zwolnione z organizacji planowanego krajowego dnia przeciwko homofobii. Ponadto wyraził zaniepokojenie możliwością ograniczenia „wolności przekonań” katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów.

„Prosimy, aby zostało uwzględnione nasze zaniepokojenie” – dodał abp Gallagher, cytowany w gazecie.

Za jego list podziękował lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, którego formacja sprzeciwia się obecnemu projektowi ustawy o zwalczaniu homo- i transfobii oraz dyskryminacji i przemocy na tym tle.

„Dziękuję Watykanowi za zdrowy rozsądek” – oświadczył.

„Walka z wszelką dyskryminacją i przemocą jest w naszym DNA, bo każdy powinien mieć swobodę, by móc kochać, żyć i wybierać, jak dzielić swoje życie” – dodał Salvini. Przypomniał, że jego formacja sprzeciwia się projektowi w obecnym kształcie, uważając go za „knebel” dla wolności poglądów.

Środowiska LGBT mówią zaś o „ingerencji Watykanu” i apelują do premiera Włoch Mario Draghiego, by się temu sprzeciwił.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk