Nie można dalej mówić, że tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców tak zdemoralizowanych, że jedynym skutecznym narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja – podkreślił w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Chodzi o sprawę 18-letniej Magdy ze Świńca, która zaginęła w ubiegły poniedziałek. Dziewczyna miała pojechać do sklepu na skuterze. Jednoślad znaleziono przed sklepem, a młoda kobieta zaginęła. W niedzielę pod Kamieniem Pomorskim między miejscowościami Sulikowo a Świniec odnaleziono jej ciało.
Jak podawał w niedzielę wieczorem portal Onet, zamordowana kobieta to zaginiona Magda. Portal podał, że jeszcze w niedzielę zatrzymano Dawida J. podejrzewanego o zabójstwo kobiety, „który w przeszłości był karany za zgwałcenie i uduszenie koleżanki ze szkoły”.
„Jako minister sprawiedliwości – prokurator generalny znam znacznie więcej takich przypadków, gdzie zdemoralizowany, zły człowiek, który już wcześniej dał się poznać jako gotowy do popełnienia najcięższych zbrodni i przestępstw, po odbyciu stosunkowo łagodnej kary, wychodzi na wolność i znowu komuś czyni krzywdę, czy nawet odbiera życie” – mówił Ziobro.
Podkreślił, że „zaostrzenie kar ma sens, stosowanie długoletnich kar pozbawienia wolności ma sens, właśnie wobec takich zdemoralizowanych sprawców”.
O okolicznościach zbrodni pod Kamieniem Pomorskim na briefingu mówił zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. „26 maja ojciec pokrzywdzonej zgłosił na policji zaginięcie córki, 18-letniej Magdaleny M., która 24 maja wyszła z domu, pojechała swoim skuterem na zakupy i nie wróciła. Również nie było z nią kontaktu telefonicznego” – relacjonował.
Wskazał, że kluczową rolą w tej sprawie była analiza nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. „Policja wytypowała jako sprawcę 28-letniego Dawida J.” – wyjaśnił prokurator. Sprawca, jak dodał, został wytypowany dzięki analizie kilku monitoringów z różnych miejsc.
„Ustalono, że pokrzywdzona miała problem z uruchomieniem tego skutera. Sprawca zaproponował jej pomoc w podwiezieniu. Pokrzywdzona wsiadła do samochodu. Sprawca zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa poprzez jej uduszenie, a następnie ukrył jej ciało przy korzeniach drzew, przykrywając liśćmi” – poinformował prok. Sierak.
Zaznaczył, że Dawid J. został zatrzymany 29 maja o godzinie 19.45, a w niedzielę prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa przez uduszenie pokrzywdzonej. „Podejrzany Dawid J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, lecz nie wskazał w jaki sposób dokonał tego zabójstwa. Podejrzany również nie wyjaśnił, jaką motywacją się kierował, dokonując tej zbrodni” – przekazał prok. Sierak.
Tłumaczył także, że trwa wizja lokalna z udziałem podejrzanego, zabezpieczane są wszystkie możliwe dowody na miejscu zdarzenia, w miejscach pobytu i w miejscach zamieszkania, jak również samochód i skuter. „Będzie szereg badań kryminalistycznych z uwagi na to, że zabezpieczono dość dużo śladów biologicznych” – zaznaczył.
Ziobro potwierdził ponadto na briefingu, że sprawca tej zbrodni był już karany za gwałt i za morderstwo, którego dopuścił się w wieku 14 lat. „Z danych, które posiadamy, wynika również, że jako dorosły był później karany za rozbój” – powiedział.
Jak zaznaczył, niezależnie od zmian dotyczących zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wraz z zespołem ekspertów przygotował także zmiany w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. „W najbliższych dniach przedstawi je też państwu celem wywołania dyskusji społecznej” – dodał.
Ziobro podczas briefingu zwrócił się także do policjantów z podziękowaniami. „Jestem prokuratorem generalnym, nie jestem szefem policji, ale chciałbym podziękować policji, bo policjanci wykonali w tej sprawie bardzo wnikliwą i dobrą pracę, która przyczyniła się do szybkiego ujęcia sprawcy tej zbrodni” – podkreślił prokurator generalny. Działania policji, jak dodał, miały też istotny wpływ na szybkie wykrycie sprawcy zabójstwa 11-letniego Sebastiana ze Śląska.
„Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy się mocno zaangażowali w działania wykrywcze, które przyniosły stosunkowo szybko efekt. Niestety za późno. Niestety nie taki, który byśmy sobie życzyli” – podkreślił.
Dlatego – jak wskazał – liczy, że propozycje zmian w kodeksie karnym zmierzające do zaostrzenia kar za brutalne przestępstwa znajdą zrozumienie i poparcie ponad politycznymi podziałami. (PAP)
Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk, Bartłomiej Figaj, Marcin Jabłoński