Ziobro: nie można dalej mówić, że tylko nieuchronność kary wszystko załatwi

Nasza Polska31 maja, 20218 min

Nie można dalej mówić, że tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców tak zdemoralizowanych, że jedynym skutecznym narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja – podkreślił w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„Dlatego ufam, że zmiany w prawie karnym, które ponownie będę starał się w tym zakresie przedstawić, które zawsze do tej pory budziły opór w polskim parlamencie i sprzeciw, w myśl tych haseł, że tylko nieuchronność i szybkość kary – to mam nadzieję, że te straszne dramaty dadzą do myślenia tym, którzy tworzą w Polsce prawo” – powiedział Ziobro podczas briefingu prasowego poświęconego sprawie brutalnej zbrodni, do której doszło pod Kamieniem Pomorskim.

Chodzi o sprawę 18-letniej Magdy ze Świńca, która zaginęła w ubiegły poniedziałek. Dziewczyna miała pojechać do sklepu na skuterze. Jednoślad znaleziono przed sklepem, a młoda kobieta zaginęła. W niedzielę pod Kamieniem Pomorskim między miejscowościami Sulikowo a Świniec odnaleziono jej ciało.

Jak podawał w niedzielę wieczorem portal Onet, zamordowana kobieta to zaginiona Magda. Portal podał, że jeszcze w niedzielę zatrzymano Dawida J. podejrzewanego o zabójstwo kobiety, „który w przeszłości był karany za zgwałcenie i uduszenie koleżanki ze szkoły”.

„Jako minister sprawiedliwości – prokurator generalny znam znacznie więcej takich przypadków, gdzie zdemoralizowany, zły człowiek, który już wcześniej dał się poznać jako gotowy do popełnienia najcięższych zbrodni i przestępstw, po odbyciu stosunkowo łagodnej kary, wychodzi na wolność i znowu komuś czyni krzywdę, czy nawet odbiera życie” – mówił Ziobro.

Podkreślił, że „zaostrzenie kar ma sens, stosowanie długoletnich kar pozbawienia wolności ma sens, właśnie wobec takich zdemoralizowanych sprawców”.

O okolicznościach zbrodni pod Kamieniem Pomorskim na briefingu mówił zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. „26 maja ojciec pokrzywdzonej zgłosił na policji zaginięcie córki, 18-letniej Magdaleny M., która 24 maja wyszła z domu, pojechała swoim skuterem na zakupy i nie wróciła. Również nie było z nią kontaktu telefonicznego” – relacjonował.

Wskazał, że kluczową rolą w tej sprawie była analiza nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. „Policja wytypowała jako sprawcę 28-letniego Dawida J.” – wyjaśnił prokurator. Sprawca, jak dodał, został wytypowany dzięki analizie kilku monitoringów z różnych miejsc.

„Ustalono, że pokrzywdzona miała problem z uruchomieniem tego skutera. Sprawca zaproponował jej pomoc w podwiezieniu. Pokrzywdzona wsiadła do samochodu. Sprawca zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa poprzez jej uduszenie, a następnie ukrył jej ciało przy korzeniach drzew, przykrywając liśćmi” – poinformował prok. Sierak.

Zaznaczył, że Dawid J. został zatrzymany 29 maja o godzinie 19.45, a w niedzielę prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa przez uduszenie pokrzywdzonej. „Podejrzany Dawid J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, lecz nie wskazał w jaki sposób dokonał tego zabójstwa. Podejrzany również nie wyjaśnił, jaką motywacją się kierował, dokonując tej zbrodni” – przekazał prok. Sierak.

Tłumaczył także, że trwa wizja lokalna z udziałem podejrzanego, zabezpieczane są wszystkie możliwe dowody na miejscu zdarzenia, w miejscach pobytu i w miejscach zamieszkania, jak również samochód i skuter. „Będzie szereg badań kryminalistycznych z uwagi na to, że zabezpieczono dość dużo śladów biologicznych” – zaznaczył.

Ziobro potwierdził ponadto na briefingu, że sprawca tej zbrodni był już karany za gwałt i za morderstwo, którego dopuścił się w wieku 14 lat. „Z danych, które posiadamy, wynika również, że jako dorosły był później karany za rozbój” – powiedział.

Jak zaznaczył, niezależnie od zmian dotyczących zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wraz z zespołem ekspertów przygotował także zmiany w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. „W najbliższych dniach przedstawi je też państwu celem wywołania dyskusji społecznej” – dodał.

Ziobro podczas briefingu zwrócił się także do policjantów z podziękowaniami. „Jestem prokuratorem generalnym, nie jestem szefem policji, ale chciałbym podziękować policji, bo policjanci wykonali w tej sprawie bardzo wnikliwą i dobrą pracę, która przyczyniła się do szybkiego ujęcia sprawcy tej zbrodni” – podkreślił prokurator generalny. Działania policji, jak dodał, miały też istotny wpływ na szybkie wykrycie sprawcy zabójstwa 11-letniego Sebastiana ze Śląska.

„Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy się mocno zaangażowali w działania wykrywcze, które przyniosły stosunkowo szybko efekt. Niestety za późno. Niestety nie taki, który byśmy sobie życzyli” – podkreślił.

Dlatego – jak wskazał – liczy, że propozycje zmian w kodeksie karnym zmierzające do zaostrzenia kar za brutalne przestępstwa znajdą zrozumienie i poparcie ponad politycznymi podziałami. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk, Bartłomiej Figaj, Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 + cztery =