Kompleksowe przebadanie po pandemii wszystkich Polaków, uruchomienie 100 najlepszych szpitali, gdzie nie będzie limitów, uruchomienie szybkiej ścieżki dostępu do specjalistów, stworzenie oddziałów rehabilitacji pocovidowej – to elementy przedstawionego przez PO programu „Uzdrowimy Polskę”.
Program przedstawili w sobotę poza szefem PO Borysem Budką europoseł Bartosz Arłukowicz, senator Beata Małecka-Libera i wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu sieci białych szpitali – czyli chronionych przed wirusem. „Utworzymy sieć białych szpitali – przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą” – powiedział.
Remedium na brak kadr jest zdaniem PO rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy. „Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna” – mówił Arłukowicz.
On i senator Beata Małecka-Libera przedstawili plan na polepszenie stanu zdrowia Polaków po pandemii. Składa się z czterech elementów. Pierwszy to zbadanie stanu zdrowia wszystkich Polaków – każdy Polak będzie przebadany w zakresie odpowiednim do swojego wieku. „Damy ekstra pieniądze, aby każdy z nas mógł z tych badań skorzystać” – powiedziała Małecka-Libera.
Drugi element to uruchomienie 100 najlepszych szpitali, które zaczną pracować pełną mocą i w których nie będzie limitów ani ograniczeń. „To decyzja, której jeszcze nikt w Polsce nie podjął – 100 najlepszych szpitali w Polsce musi podjąć leczenia tych, którzy nie są leczeni z powodu covid. Koniec z limitami i ograniczeniami” – podkreślał Arłukowicz.
Trzeci element to szybka ścieżka dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów. Czwarty to uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej. „Musimy zaopiekować się tymi osobami, które przeszły covid, a mają powikłania, aby mogły wrócić do rzeczywistości” – mówiła Małecka-Libera.
„Nasz program można sprowadzić do jednego zdania: człowiek jest najważniejszy, nie polityka, nie urzędy, ale właśnie człowiek” – podsumował Budka. (PAP)
autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz