ZagranicaPapież: przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa

Magdalena Targańska27 marca, 20213 min

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że przejrzystość finansowa Watykanu musi być „wzorcowa”, a postępowanie wszystkich osób, które zajmują się tą dziedziną, „nienaganna”. Mówił o tym podczas inauguracji roku watykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

W ceremonii inauguracji 92. roku sądowego w Watykanie uczestniczył premier Włoch Mario Draghi.

Franciszek, zwracając się do przedstawicieli sądownictwa za Spiżową Bramą, zaapelował o to, by wszelkie inicjatywy na rzecz „absolutnej przejrzystości aktywności instytucjonalnej Państwa Watykańskiego, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej i finansowej, były inspirowane przez podstawowe zasady życia kościelnego”, uwzględniały bieżące „dobre praktyki” międzynarodowe i by były „wzorcowe, czego wymaga rzeczywistość Kościoła katolickiego”.

Zdaniem papieża potrzebne są dalsze reformy watykańskiego wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza w dziedzinie karnej, dotyczącej zwalczania przestępstw finansowych po to, by ułatwić współpracę z organami śledczymi innych państw.

Franciszek dodał, że postępowanie wszystkich osób, zaangażowanych w Watykanie w działalność finansową i zajmujących stanowiska, musi być „nienaganne i wzorcowe w teraźniejszości i przyszłości”. Zwrócił uwagę też na konieczność „skruchy”, jeśli chodzi o przeszłość.

Procesy w Watykanie muszą odbywać się przy poszanowaniu „równości między wszystkimi członkami Kościoła oraz ich jednakowej godności”, bez żadnych „przywilejów” – oświadczył papież. „Wykonując dzień po dniu waszą pracę ukrytą i cierpliwą, wnosicie cenny wkład w to, aby Kościół w tym maleńkim Państwie Watykańskim mógł dawać dobry przykład tego, co przekazuje w swoim nauczaniu społecznym” – wskazał Franciszek.

Promotor sprawiedliwości Trybunału Państwa Watykańskiego, czyli odpowiednik prokuratora, Gian Piero Milano, mówił zaś w swoim przemówieniu inauguracyjnym, że tamtejszy wymiar sprawiedliwości musiał zmierzyć się z trudnościami i niekiedy „oporem”.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × trzy =