Stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego z Rady Języka Polskiego dotyczące użycia rzeczownika Murzyn zostało oficjalnie zaakceptowane przez Radę Języka Polskiego. Rada przyjęła opinię jednogłośnie i odradza używanie słowa Murzyn, gdyż jest ono obarczone nie tylko złymi skojarzeniami, ale jest archaiczne.
W sierpniu 2020 r. na stronie Rady Języka Polskiego opublikowana została opinia dra hab. Marka Łazińskiego, profesora UW, dotycząca pejoratywizacji rzeczownika Murzyn. Dr hab. Marek Łaziński w swoim stanowisku zalecił, aby „słowa Murzyn nie używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu (jak Murzyn zrobił swoje… w cytacie z Fryderyka Schillera)”, ograniczając swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji i szkoły. „Słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne” – czytamy we fragmentach opinii przytoczonych przez portal.
„Dziś słowo »Murzyn« jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne” – to fragment opinii, którą oficjalnie przyjęła Rada Języka Polskiego. Składa się ona z niemal 40 specjalistów, którzy na mocy ustawy o języku polskim zajmują się m.in. rozstrzyganiem wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki i ortografii.
Jak donosi Rzeczpospolita 26 października 2020 roku Rada odbyła swoje posiedzenie plenarne. Przyjęła wówczas bez głosu sprzeciwu opinię o słowie „Murzyn”, która zyskała status opinii Rady Języka Polskiego.
W rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdza to przewodnicząca rady prof. Katarzyna Kłosińska. – Rada zbiera się dwa albo trzy razy do roku na posiedzeniu plenarnym, aby m.in. zatwierdzać opinie swoich członków. Oczywiście nie zawsze wszystkie z nich są przyjmowane, zdarzają się przypadki votum separatum, jednak tym razem ich nie było – mówi prof. Kłosińska.
Decyzję tę tak skomentował dziennikarz Wojciech Wybranowski:
W Polsce mieszka ok 723 Murzynów, więcej tylko na Słowacji ok 1200.
Z tej grupy najwięcej osób o nazwisku Murzyn mieszka w Krakowie – 137 i Zalesiu – 72. W Warszawie – 19, w Poznaniu – 7.
Strasznie wykluczająca, wręcz rasistowska jest ta decyzja Rady 😉 https://t.co/yxPPLDFzWh
— Wojciech Wybranowski (@wybranowski) March 5, 2021