PolskaRada Języka Polskiego oficjalnie odradza używania słowa Murzyn

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego z Rady Języka Polskiego dotyczące użycia rzeczownika Murzyn zostało oficjalnie zaakceptowane przez Radę Języka Polskiego. Rada przyjęła opinię jednogłośnie i odradza używanie słowa Murzyn, gdyż jest ono obarczone nie tylko złymi skojarzeniami, ale jest archaiczne.

W sierpniu 2020 r. na stronie Rady Języka Polskiego opublikowana została opinia dra hab. Marka Łazińskiego, profesora UW, dotycząca pejoratywizacji rzeczownika Murzyn. Dr hab. Marek Łaziński w swoim stanowisku zalecił, aby „słowa Murzyn nie używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu (jak Murzyn zrobił swoje… w cytacie z Fryderyka Schillera)”, ograniczając swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji i szkoły. „Słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne” – czytamy we fragmentach opinii przytoczonych przez portal.

„Dziś słowo »Murzyn« jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne” – to fragment opinii, którą oficjalnie przyjęła Rada Języka Polskiego. Składa się ona z niemal 40 specjalistów, którzy na mocy ustawy o języku polskim zajmują się m.in. rozstrzyganiem wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki i ortografii.

Jak donosi Rzeczpospolita 26 października 2020 roku Rada odbyła swoje posiedzenie plenarne. Przyjęła wówczas bez głosu sprzeciwu opinię o słowie „Murzyn”, która zyskała status opinii Rady Języka Polskiego.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdza to przewodnicząca rady prof. Katarzyna Kłosińska. – Rada zbiera się dwa albo trzy razy do roku na posiedzeniu plenarnym, aby m.in. zatwierdzać opinie swoich członków. Oczywiście nie zawsze wszystkie z nich są przyjmowane, zdarzają się przypadki votum separatum, jednak tym razem ich nie było – mówi prof. Kłosińska.

Decyzję tę tak skomentował dziennikarz Wojciech Wybranowski:

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 + 11 =