Von der Leyen: UE musi rozwijać własne zdolności związane z obronnością

Magdalena Targańska26 lutego, 202114 min

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w piątek na konferencji prasowej po dwudniowym wideoszczycie UE, że Unia potrzebuje własnych zdolności wojskowych. Podkreśliła, że sposobem na to jest program PESCO.

W konkluzjach przyjętych drugiego dnia szczytu unijni przywódcy podkreślili znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w UE.

„Jedną z naszych głównych słabości jest fragmentaryzacja różnych systemów wojskowych. Brak interoperacyjności. Koszty są zbyt wysokie. (…) Jednym z celów autonomii strategicznej UE jest wspólne podejście do zdolności wojskowych. Tak żeby nie tylko istniała interoperacyjność, ale też możliwość dzielenia się zasobami” – przekonywała szefowa KE po zakończeniu obrad.

„NATO jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa europejskiego. Ale Unia Europejska jako całość ma więcej zadań, jeśli chodzi o stabilizację i bezpieczeństwo, niż zadania w ramach NATO. Musimy być na to gotowi” – podkreśliła.

Według von der Leyen, odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest stworzone w 2017 roku PESCO – traktatowy mechanizm współpracy wojskowej i obronnej obejmujący 25 państw członkowskich UE.

„PESCO jest wspierane nowym, liczącym 8 mld euro Europejskim Funduszem Obronnym i pomoże nam rozwinąć zdolności wojskowe Europy razem. Mamy przemysł, mamy wiedzę. To czego potrzebujemy, to wykorzystanie innowacji w służbie wspólnych zdolności wojskowych” – zaznaczyła.

Szefowa KE zwróciła też uwagę, że południowe sąsiedztwo UE jest dla Wspólnoty „strategicznie ważne” w kontekście bezpieczeństwa i stabilności. „Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem, po pierwsze po to, aby walczyć z pandemią” Covid-19 – wskazała von der Leyen.

Również w kontekście bezpieczeństwa przewodnicząca KE mówiła o zbyt dużej zależności Unii w niektórych „krytycznych łańcuchach dostaw”. W długim okresie rozwiązaniem tego problemu będzie – jej zdaniem – przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wtórował von der Leyen przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i również przekonywał, że UE musi działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić swoich interesów i promować wartości.

„Musimy zwiększyć naszą zdolność do autonomicznego działania i wzmocnić współpracę z partnerami” – ocenił Michel.

 

Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    27 lutego, 2021 at 12:00 pm

    Popieram, bo Białoruś już się szykuje do agresji na UE. Albo Rosja przymusowo zaciągnie rurę z gazem do samowo Bierlina! Czy może Chiny się szykują? Przecież wg Komoruskiego jeszcze z 15 lat nic nie powinno nam zagrażać i armie można rozpuścić do domu!

Leave a Reply

Koszyk