Do 1 lutego można składać wnioski o umorzenie składek ZUS

Paweł Skutecki28 stycznia, 20216 min

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski będzie można składać od 1 lutego.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana w komunikacie przesłanym PAP, zwraca uwagę, że prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Dodaje, że zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

„O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe (do dwóch razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze (kod PKD 49.32.Z) i prowadzący usługi wspomagające transport (PKD 52.23.Z)” – wylicza prof. Uścińska.

Nieco inny zakres wparcia dotyczy przedsiębiorców, których przeważająca działalność to sprzedaż detaliczna w sklepach i na targowiskach (kody PKD: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z). Przysługuje im zwolnienie ze składek za styczeń i jednokrotna wypłata ponownego świadczenia postojowego.

„Część firm, w oczekiwaniu na pomoc, opłaciła składki za grudzień. Po ich umorzeniu będą mogły wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconej kwoty albo pozostawić w ZUS do rozliczenia należności za dalsze miesiące” – wskazuje szefowa Zakładu.

Umorzenie składek i postojowe obejmuje płatników, którzy 30 listopada 2020 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną kodami PDK wymienionymi w rozporządzeniu. Zgodnie z przepisami decyduje więc wpis w rejestrze REGON na ten dzień.

Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności spadł o co najmniej 40 proc. „Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Np. jeśli klient składa wniosek w lutym 2021 r. Zatem jako jeden z dwóch miesięcy poprzedzających może wskazać styczeń 2021 r. lub grudzień 2020 r. Jeśli wskaże styczeń 2021 r., to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do grudnia 2020 r. lub stycznia 2020 r. Jeśli wskaże grudzień 2020 r., to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do listopada 2020 r. lub grudnia 2019 r.” – wyjaśnia ZUS.

Zakład zaznacza, że składając wniosek o postojowe, przedsiębiorca nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Musiał także otrzymać wcześniej choć jedno świadczenie postojowe na podstawie wniosku RSP-D albo RSP-DB.

O wsparcie będzie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy będą mieć czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak – jak przypomina ZUS – data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk