Agencja Badań Medycznych przeznaczy ponad 182 mln zł na 16 projektów niekomercyjnych badań klinicznych, wyłonionych w pierwszej rundzie konkursu – wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Agencji Badań Medycznych.
Jednocześnie ABM zastrzegła, że projekty z rundy II i III konkursu mogą być „rekomendowane do dofinansowania wyłącznie w przypadku przekroczenia progu 119 punktów, czyli najniżej ocenionego projektu rekomendowanego do dofinansowania w rundzie I”.(PAP)
autorka: Klaudia Torchała
Kompletną listę można poznać tutaj. Dobrą wiadomością jest to, że znalazły się na niej najbardziej dzisiaj dziesiątkujące Polaków nowotwory, nadciśnienie i choroby neurodegeneracyjne. Złą wiadomością jest to, że są to badania, jakie z powodzeniem mogłyby się wydarzyć w przestrzeni komercyjnej. Jeśli ktoś liczył na to, że poznamy prawdę na temat np. składu szczepionek (jest tam deklarowane przez producentów aluminium, czy rację ma minister Pinkas twierdzący, że producenci się mylą?), relacji między wiekiem, szczepieniem na grypę a powikłaniami po zarażeniu koronawirusem czy choćby skuteczności noszenia bawełnianych maseczek przeciwko koronawirusowi, to się srogo zawiódł. A może byśmy poznali skalę zanieczyszczeń leków N-nitrozodimetyloaminą (NDMA)? Tego też nie chcą badać polskie uniwersytety i instytuty.
Paweł Skutecki