180 milionów na 16 badań klinicznych. Na co pójdą te pieniądze?

Paweł Skutecki26 września, 20203 min

Agencja Badań Medycznych przeznaczy ponad 182 mln zł na 16 projektów niekomercyjnych badań klinicznych, wyłonionych w pierwszej rundzie konkursu – wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Agencji Badań Medycznych.

„Na podstawie listy rankingowej sporządzonej w wyniku procedury konkursowej oraz dostępnej alokacji, finansowanie w ramach I rundy konkursu otrzymało 16 projektów, których łączna kwota finansowania wynosi 182 055 876,65 zł” – wyjaśniła Agencja.Do agencji w ramach I rundy konkursu wpłynęły 53 wnioski o łącznej wartości ponad 600 mln zł. Najwięcej z nich dotyczyło kardiologii oraz onkologii. Pod względem merytorycznym oceniono 41 wniosków. Ponieważ dofinansowanie w ramach I tury konkursu wyczerpało pulę na niego przeznaczoną, prezes ABM dr n. med. Radosław Sierpiński podjął decyzję o zwiększeniu środków na II i III turę konkursu łącznie o 100 mln zł, po 50 mln zł na każdą.

Jednocześnie ABM zastrzegła, że projekty z rundy II i III konkursu mogą być „rekomendowane do dofinansowania wyłącznie w przypadku przekroczenia progu 119 punktów, czyli najniżej ocenionego projektu rekomendowanego do dofinansowania w rundzie I”.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Kompletną listę można poznać tutaj. Dobrą wiadomością jest to, że znalazły się na niej najbardziej dzisiaj dziesiątkujące Polaków nowotwory, nadciśnienie i choroby neurodegeneracyjne. Złą wiadomością jest to, że są to badania, jakie z powodzeniem mogłyby się wydarzyć w przestrzeni komercyjnej.  Jeśli ktoś liczył na to, że poznamy prawdę na temat np. składu szczepionek (jest tam deklarowane przez producentów aluminium, czy rację ma minister Pinkas twierdzący, że producenci się mylą?), relacji między wiekiem, szczepieniem na grypę a powikłaniami po zarażeniu koronawirusem czy choćby skuteczności noszenia bawełnianych maseczek przeciwko koronawirusowi, to się srogo zawiódł. A może byśmy poznali skalę zanieczyszczeń leków N-nitrozodimetyloaminą (NDMA)? Tego też nie chcą badać polskie uniwersytety i instytuty. 

Paweł Skutecki

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk