KPRM: Rekonstrukcja rządu. Zmiany w 4 resortach

Magdalena Targańska11 maja, 20249 min

Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowiska czterech ministrów, którzy wystartują w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z urzędu ustąpili: Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka oraz Krzysztof Hetman. Jednocześnie szef rządu wskazał nowych ministrów, którzy pokierują resortami. Będą to: Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski oraz Krzysztof Paszyk. Oficjalne powołanie nowych ministrów nastąpi w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Rezygnacja ministrów startujących do PE

Premierowi zależało na tym, aby ministrowie, którzy rozpoczną kampanię do europarlamentu, nie łączyli tej aktywności z pracą w rządzie. Donald Tusk ocenił jednocześnie, że odchodzący ministrowie dobrze wykonali swoje zadania.

„Oczekiwałem od tych ministrów działania efektywnego, czasami twardego. Pierwsze miesiące, to były miesiące „rozbijania muru”. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania – tłumaczył Prezes Rady Ministrów, przedstawiając zmiany w rządzie. – Jesteśmy tutaj po to, żeby maksymalnie i optymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności. Liczy się wyłącznie interes państwowy” – dodał.

Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowiska:

– Marcina Kierwińskiego – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; – Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; – Borysa Budki – Ministra Aktywów Państwowych; – Krzysztofa Hetmana – Ministra Rozwoju i Technologii.

Szef rządu podziękował odchodzącemu Ministrowi Rozwoju i Technologii Krzysztofowi Hetmanowi za „kawał dobrej roboty” oraz Ministrowi Aktywów Państwowych Borysowi Budce za „trudną i niewdzięczną misję w pierwszych miesiącach porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa”.

Szczególne słowa uznania Premier skierował do odchodzącego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

„Chciałem bardzo podziękować w imieniu widzów i całej opinii publicznej, dla której uzdrowienie w mediach publicznych było jednym z zasadniczych zadań, jakie nałożono na Koalicję 15 października” – mówił Donald Tusk.

Podczas uroczystości w KPRM, szef rządu pożegnał także dotychczasowego szefa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego, który „przetrwał ataki tych, którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość Rzeczypospolitej”.

„Bardzo dziękuję za to, że Polacy odzyskali dzięki Tobie wiarę w to, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem” – powiedział szef rządu.

W Parlamencie Europejskim polskich przedstawicieli czeka ciężka praca, żeby wzmacniać jedność Unii Europejskiej i przekonywać partnerów do naszej wizji rozwoju i obrony kontynentu.

Nowi ministrowie w rządzie

Prezes Rady Ministrów wystąpi do Prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie w skład Rady Ministrów:

– Tomasza Siemoniaka – na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; – Hanny Wróblewskiej – na stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; – Jakuba Jaworowskiego – na stanowisko Ministra Aktywów Państwowych; – Krzysztofa Paszyka – na stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii.

Tomasz Siemoniak będzie w rządzie łączył dwie funkcje: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora ds. Służb Specjalnych.

„Sytuacja w Polsce, sytuacja na naszych granicach, ciągły stan zagrożenia, między innymi w relacjach z Białorusią – to wszystko każe nam wzmocnić rząd i służby. I jeszcze lepiej koordynować działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Tutaj doświadczenie, wyniesione z kierowaniem Ministerstwem Obrony Narodowej, także się przyda – tłumaczył Donald Tusk. Premier przyznał, że do Tomasza Siemoniaka ma „bezgraniczne zaufanie”.”

Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokieruje Hanna Wróblewska.

„Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, bardzo dobrze rozumieją moje motywacje – powiedział szef rządu. – Całe życie i dorobek Hanny Wróblewskiej, to najlepsze argumenty na rzecz jej nominacji. Jestem przekonany, że będziemy świetnie współpracowali ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę” – dodał.

Nowym Ministrem Aktywów Państwowych zostanie były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski. Do jego zadań należeć będzie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz budowanie między nimi synergii.

„Spółki Skarbu Państwa będziemy oczywiście dalej czyścić. Symbolem tego bałaganu stał się pan Daniel Obajtek i sytuacja w Orlenie. Tam już ten proces czyszczenia trwa, ale na nowego ministra czeka w tej przestrzeni jeszcze dużo zadań – przyznał Donald Tusk. – Zależy nam, żeby spółki Skarbu Państwa, szczególnie te o strategicznym znaczeniu, prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki” – dodał.

Tekę Ministra Rozwoju i Technologii otrzyma Krzysztof Paszyk, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„Ci, którzy go znają wiedzą, że to jest człowiek „skała” i można na nim polegać. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali w koalicji w sposób jednolity i synergistyczny” – ocenił szef rządu.

Uroczystość odwołania ministrów oraz wręczenia nominacji nowym ministrom odbędzie się w poniedziałek, o godz. 10.30, w Pałacu Prezydenckim.

Źródło: premier.gov.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk