Paprocka: rozmowy o najważniejszych sprawach między Prezydentem i Premierem muszą być prowadzone

Magdalena Targańska5 maja, 20244 min

Myślę, że do spotkania Prezydenta i Premiera dojdzie w najbliższym możliwym czasie. Tak jak Prezydent mówi – drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte, rozmowy o najważniejszych sprawach między Prezydentem i Premierem, czyli głównymi graczami władzy wykonawczej, muszą być prowadzone – powiedziała w TVN24 Minister Małgorzata Paprocka.

Pytana o zapowiadane na 10 maja zmiany w składzie Rady Ministrów podkreśliła, że do Kancelarii Prezydenta do tej pory nie wpłynęły żadne wnioski w tej sprawie. – To jest normalna procedura prawna. Trzeba przygotować postanowienie. Ono potem wraca do Premiera do kontrasygnaty, ale jeśli będzie wola zmian rządu, to jest zawsze decyzja Premiera, jak dobiera sobie współpracowników – wskazała.

W dalszej części rozmowy Minister Paprocka odniosła się do prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

To jest projekt w niewielkich szczegółach różniący się od projektu, który był złożony w sierpniu. To jest absolutnie konieczna ustawa – wskazała.

Minister Paprocka podkreśliła, że nie jest to pierwszy projekt Prezydenta złożony w tej kadencji.  – Ja nie pamiętam takiej kadencji parlamentu, żeby przez tyle miesięcy było uchwalonych kilkanaście ustaw – powiedziała.

Nie bez kozery mówię o tym, że to jest druga inicjatywa, bo pierwsza dotyczyła asystencji osobistej, czyli wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Złożona kilka tygodni temu, nawet nie odbyło się pierwsze czytanie – wskazała.

Kolejnym tematem rozmowy w TVN24 była polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. – Prezydentowi zależy, żeby tematami polskiej prezydencji była współpraca Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, żeby skoncentrować się na rozszerzeniu Unii o Ukrainę, kraje Bałkanów Zachodnich, bo to przed nami i wzmacnianie bezpieczeństwa – podkreśliła Małgorzata Paprocka.

Trybunał Konstytucyjny jasno wskazał, że jeśli Prezydent RP chce przewodniczyć podczas posiedzeń Rady Europejskiej, to każdorazowo ma prawo to robić. Oczywiście po uzgodnieniu stanowiska z Radą Ministrów – dodała.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk