Paprocka: najważniejsze, że został przełamany impas w Kongresie USA

Magdalena Targańska24 kwietnia, 20243 min

Waga tych decyzji jest ogromna. O pomocy amerykańskiej – kluczowej – rozmawiano od wielu miesięcy i zabiegi Prezydenta Andrzeja Dudy były prowadzone. Obrona Ukrainy jest bezpośrednio związana z polskim bezpieczeństwem. Także są to bardzo dobre informacje – mówiła Minister Małgorzata Paprocka w Programie Pierwszym Polskiego Radia, komentując przyjęty przez amerykański Senat pakiet pomocowy dla Ukrainy oraz dodatkowe brytyjskie wsparcie.

Jak oceniła, najważniejsze, że został przełamany impas w Kongresie USA i decyzje zostały podjęte, a Prezydent Biden zapowiedział jak najszybsze podpisanie dokumentu. – Patrząc na sytuację na froncie, ostatnie rosyjskie postępy jest to kwestia absolutnie kluczowa dla Ukrainy i w konsekwencji dla naszej części Europy – zaznaczyła Minister.

Odnosząc się do zapowiedzi zwiększenia przez Wielką Brytanię wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB Małgorzata Paprocka zaznaczyła, że to dobra informacja. – To się również wpisuje w zabiegi Prezydenta mówiące o tym, że wszystkie kraje NATO muszą swoje wydatki zwiększać – wskazywała.

Minister pytana o możliwość włączenia się przez Polskę do programu Nuclear Sharing podkreślała, że to nie jest nowy temat. – NATO jest sojuszem obronnym. Oczywiste jest, że część państw posiada arsenał nuklearny. Program Nuclear Sharing jest realizowany od wielu lat i Prezydent podtrzymał swoje stanowisko, wyrażane od wielu lat – powiedziała.

Na pytanie o argumenty przemawiające za włączeniem się do tego programu odpowiedziała: to jest kwestia wzmacniania potencjału i bezpieczeństwa; to jest główny i podstawowy argument.

Minister pytana o to, kiedy dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem mówiła, że do spotkania dojdzie pewnie w najbliższym czasie. – Pan Premier o takim spotkaniu wspomniał, Pan Prezydent jasno powiedział, że oczywiście, w każdym momencie do takich spotkań dochodzi – odparła Małgorzata Paprocka.

 

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk