Pełczyńska-Nałęcz o rewizji KPO: Uznajemy pewne rzeczy za niecelowe, niepotrzebne, złe

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 20242 min

„Kumulacja jest ogromna” – przyznała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, nawiązując do 135 mld euro z Unii Europejskiej. Część tych pieniędzy to przyznane nam 27 mld euro z KPO. „To jest szansa ogromna i tej szansy nie wolno zaprzepaścić” – dodała minister funduszy i polityki regionalnej. Teraz przed rządem stoi wyzwanie. Jak mówiła Pełczyńska-Nałęcz, „zainwestowanie tych pieniędzy w sensowny sposób”.

Gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM wyjaśniała, że miliardy z KPO są pożyczką europejską, zaciągniętą na bardzo korzystnych warunkach. Jak się zadłuża cała Unia Europejska, to jest bardziej korzystne. Część grantowa nam się bardzo opłaca – stwierdziła.

W poniedziałek wpłynęło pierwsze 6 mld euro z 27 przyznanych nam miliardów. Rząd już przygotowuje kolejne wnioski o płatność, które złoży po wakacjach. Dzięki temu kolejne środki wpłyną do końca roku. To maksimum to będzie do 10 mld euro, ale najpewniej to będzie mniej, bo to będzie zależało od tempa inwestycji, a jesteśmy opóźnieni – powiedziała rozmówczyni dziennikarza RMF FM Piotra Salaka.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk