Ćwik: trzeba podjąć mocną i adekwatną reakcję

Magdalena Targańska26 marca, 20243 min

Trzeba podjąć mocną i adekwatną reakcję – zarówno w kwestii naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej, jak i odmowy przybycia do MSZ ambasadora Rosji – mówił w Programie Pierwszego Radia Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.

Minister w programie „Sygnały dnia” podkreślał, że nie „nie ma zgody na testowanie systemu, na pojawianie się kolejnych takich incydentów”.

Mówił, że współpraca Prezydenta z rządem w kwestii bezpieczeństwa układa się bardzo dobrze. – Prezydentowi zależy na współpracy, jest patronem jedności wszystkich sił politycznych w Polsce i dialogu wokół najważniejszych spraw – bezpieczeństwa Polaków – wskazywał.

Podczas rozmowy Zastępca Szefa KPRP pytany był o decyzję Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która przewiduje dostęp do tabletki „dzień po” bez recepty osobom po ukończeniu 15. roku życia.

Prezydent mówił, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte do rozmów i spotkań, dlatego gdy pojawiła się propozycja posłanek Lewicy, aby porozmawiać na temat projektu, przestawić swoje argumenty, to Prezydent zdecydował, że takie spotkanie się odbędzie – wskazywał Minister. Jak dodał, „wysłuchanie nie oznacza przyznania racji”.

Minister podkreślił, że Prezydent ma czas na podjęcie decyzji do 29 marca br. Wskazywał, że w wypowiedziach medialnych Andrzej Duda wyrażał już swoje zdanie w tej sprawie mówiąc, że nie podpisze ustawy.

W rozmowie Piotr Ćwik zwracał uwagę, że tabletka „dzień po” jest dostępna na polskim rynku na receptę. – Puszczenie tabletki w obieg – bez kontroli – dla młodych kobiet w wieku 15 lat, jest dużym zagrożeniem, na co zwraca uwagę wielu specjalistów – mówił.

Podkreślał, że Prezydent buduje swój pogląd na dwóch przesłankach: merytorycznej ocenie środowisk lekarskich oraz kwestii światopoglądowej.

– Prawa kobiet są ważne dla wszystkich, również dla Prezydenta – powinniśmy stać na ich straży, ale dzisiaj w Polsce jest wiele tematów, które dotyczą kobiet i nie są one związane z tematem aborcji – wskazywał Piotr Ćwik.

 

Źródło: prezudent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk