Piątkowska: Ceny zboża są niskie na całym świecie. Zamknięcie granic niczego nie zmieni

Karol Kwiatkowski21 lutego, 20243 min

„Podaż polskiego ziarna jest bardzo niska, bo ceny są niskie i rolnicy tego zboża nie sprzedają. Ceny są niskie nie dlatego, że jest tranzyt z Ukrainy, ceny są niskie na całym świecie” – stwierdziła w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Podkreśliła, że pszenica na giełdzie kosztuje poniżej 200 euro, a w momencie rozpoczęcia rosyjskiej inwazji to było nawet 400 euro.

Piątkowska podkreśliła, że zamknięcie granic przed ukraińskim zbożem niczego nie zmieni, ponieważ nie jesteśmy na etapie, gdy ukraińskie ziarno zalewa Polskę. Zwróciła uwagę, że obecnie dozwolony jest jedynie tranzyt ukraińskiego zboża.

– To nie jest ten czas, kiedy zboże ukraińskie jest dużo tańsze niż polskie. Również polskie zboże jest bardzo tanie – zaznaczyła.

Jednym z postulatów protestujących rolników w całej Europie jest wycofanie się z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Niektórzy komentatorzy wskazują jednak, że byłoby to niekorzystne dla środowiska. Zdaniem Piątkowskiej od reform nie trzeba będzie całkowicie odejść, ale konieczne są zmiany założeń.

– Chodzi o to, żeby ustalić tak wskaźniki doprowadzające do neutralności klimatycznej, tak je rozłożyć w czasie, aby nie obniżać konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dziś te wymogi są bardzo restrykcyjne – podkreśliła.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk