Żaryn: Prezydent jest otwarty na rozmowy i kontakty z rządem

Magdalena Targańska12 lutego, 20243 min

Prezydent jest otwarty na rozmowy i kontakty z rządem, jeśli takie propozycje będą zgodne z przepisami i będą trzymały się ram ustrojowych, nie będzie to przez uchwałę sejmową – powiedział w TVP Info Doradca Prezydenta Stanisław Żaryn, odnosząc się do zapowiadanych zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Podkreślił, że nie ma możliwości kwestionowania powołań i nominacji sędziowskich, które były podejmowane w ostatnich latach. – Tutaj jest ta czerwona linia, za którą Prezydent na pewno nie pozwoli przejść – dodał.

Doradca Stanisław Żaryn został zapytany o kierowanie ustaw uchwalonych przez Sejm do Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że za każdym razem Prezydent będzie analizował nie tylko treść, ale też ścieżkę legislacyjną dokumentu. – Jeśli Prezydent będzie miał wątpliwości, czy procedura uchwalania jest właściwa, czy są jakieś wątpliwości, związane z uniemożliwieniem dwóm posłom wzięcia udziału w pracach parlamentarnych, będzie taką ustawę kierował do Trybunału Konstytucyjnego. Mamy do czynienia z pewnym chaosem, który wywołał i potęguje Marszałek Hołownia – dodał.

W dalszej części rozmowy Doradca Żaryn odniósł się do słów Donalda Trumpa na temat wydatków krajów sojuszniczych NATO na zbrojenia. Podkreślił, że Polska jest krajem stawianym za wzór innym państwom członkowskim NATO. – Prezydent Andrzej Duda słusznie wskazał, że sojusz między Polska a Stanami Zjednoczonymi musi trwać bez względu na to, kto sprawuje władzę w Polsce i kto jest Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Musimy jednoznacznie budować możliwość współpracy z każdym Prezydentem, bo w interesie Polski i Stanów Zjednoczonych też, jest silna Polska w silnym NATO – wskazał.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk