Glapiński przed Trybunałem Stanu? Petru mówi o terminie

Karol Kwiatkowski18 grudnia, 202314 min

„Adam Glapiński powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. To jest kwestia zasad. Jeżeli ktoś łamał prawo, musi ponieść konsekwencje” – mówił w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Jego zdaniem szef Narodowego Banku Polskiego może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pytany o powody postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu Ryszard Petru nawiązał m.in. do sporu pomiędzy szefem NBP a członkiem zarządu banku Pawłem Muchą.

– Mamy do czynienia z niepublikowaniem przez NBP podstawowych informacji o wynagrodzeniach – tłumaczył gość Rozmowy o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24. Mamy też ważniejsze zarzuty – dotyczące chociażby kwestii finansowania deficytu budżetu państwa przez Narodowy Bank Polski, co jest niedozwolone konstytucyjnie – dodał. Jednym z zarzutów wobec prezesa Glapińskiego jest to, że angażował się w kampanię wyborczą, co nie jest zgodne z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim – zauważył.

– Mamy jedną z największych inflacji w Europie. Inflacja ta będzie uporczywa. (…) Koszt funkcjonowania Polaków jest bardzo wysoki. Bardzo wielu osób straciło i traci dalej na inflacji. Nie możemy nad tym przechodzić do porządku dziennego – mówił gość Tomasza Weryńskiego.

Ryszard Petru tłumaczył w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24, że „nie chciałby się wpychać przed szereg” z tematem Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Polacy oczekują nie tylko rozliczenia, ale też poprawy sytuacji gospodarczej – zauważył.

– Ministrowie weszli do resortów, rozpoczynają porządki, audyty. Agenda prac jest bardzo szeroka. Musimy przejść przez budżet na rok przyszły z wielką dziurą Morawieckiego i wielkim długiem Morawieckiego, który PiS po swoich rządach zostawia – wyliczał. Jest cała masa bieżących rzeczy – z odzyskaniem pieniędzy z KPO, przywróceniem praworządności, KRS, TK – dodał były lider Nowoczesnej.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk