Rocznica urodzin Maurycego Mochnackiego

Magdalena Targańska13 września, 20232 min

Z okazji 220. rocznicy urodzin Maurycego Mochnackiego, pisarza, konspiratora, uczestnika Powstania Listopadowego i działacza emigracyjnego, na jego grobie na warszawskich Powązkach Wojskowych Minister Wojciech Kolarski złożył wieniec od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Upamiętnienie odbyło się w trwającym Roku Maurycego Mochnackiego.

Maurycy Mochnacki (1803–1834) był krytykiem literackim, publicystą, myślicielem politycznym, a także krytykiem muzycznym i pianistą. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli i teoretyków polskiego romantyzmu.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Uczestnik sprzysiężenia Piotra Wysockiego przeciw Rosji, wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Walczył z Moskalami m.in. w bitwach pod Olszynką Grochowską i Ostrołęką, za co został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Po upadku zrywu wyemigrował do Francji, gdzie kontynuował działalność patriotyczną i pisarską.

Zmarł na emigracji w mieście Auxerre. W listopadzie 2021 roku jego szczątki sprowadzono z Francji i ponownie uroczyście pochowano na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk