Nowy film IPN „Wiara’44” [ZOBACZ ZWIASTUN!]

Nasza Polska29 lipca, 20234 min

Instytut Pamięci Narodowej przygotował pierwszy w historii film opowiadający o znaczeniu wiary oraz roli duchownych podczas Powstania Warszawskiego. Premiera „Wiary ’44” w reż. Korka Bojanowskiego odbyła się 27 lipca 2023 r. w kinie Muranów w Warszawie.

Pierwszemu pokazowi dokumentu towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: jego reżyser i scenarzysta – Korek Bojanowski, autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego” – Marcelina Koprowska, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN – Adam Hlebowicz oraz ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Rozmowę poprowadził redaktor Jan Pospieszalski.

W latach międzywojennych Warszawa nie była miastem nadmiernie religijnym. Ten stan rzeczy uległ zmianie po wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji, pod wpływem szoku wywołanego upadkiem państwa i stałego zagrożenia życia, tysiące warszawiaków wróciło do regularnych praktyk religijnych. Z kolei trudne warunki życia podczas Powstania Warszawskiego spowodowały dalsze pogłębienie wiary w opiekę Bożą i potrzebę życia sakramentalnego.

W ogarniętym walkami mieście posługę kapłańską pełniło ok. stu pięćdziesięciu księży katolickich. Dzielili oni powstańczy los zarówno z ludnością cywilną, jak i z walczącymi żołnierzami. Odprawiali nabożeństwa na warszawskich podwórkach, w ocalałych kościołach, piwnicach i szpitalach. Udzielali ślubów, chrztów, absolucji zbiorowej żołnierzom i organizowali pogrzeby. Pomagali również w łączeniu rodzin, zabiegali o żywność i lekarstwa.

Pełna poświęcenia posługa duszpasterska miała szczególne znaczenie w walczącej Warszawie. Prowadzona niejednokrotnie pod gradem kul, niosła pociechę, wsparcie duchowe, pomagała zwalczać zwątpienie. Ważnym jej elementem było także „krzepienie serc”, podnoszenie na duchu ludności i wojska. Starano się podkreślać, że obok broni materialnej potrzebna jest również broń duchowa.

W wyprodukowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN filmie wykorzystano materiały notacyjne z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz archiwalne fotografie i wideo. Dokument trwa 30 minut.

1 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się premiera filmu Wiara’44 na kanale IPNtv na YouTube.

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk