Zandberg: my z Konfederacją rządzić nie będziemy

Magdalena Targańska13 lipca, 20236 min

– Wtedy będą kolejne wybory, bo my z Konfederacją rządzić nie będziemy  powiedział Adrian Zandberg w Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Co zrobi Lewica, kiedy już po wyborach okaże się, że Koalicja Obywatelska będzie chciała tworzyć rząd z Konfederacją? 

– Nie będziemy tworzyć rządu ze skrajną prawicą – powiedział Adrian Zandberg – współprzewodniczący Lewicy Razem, współzałożyciel partii Razem, w Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Konfederacja to skrajni nacjonaliści i Talibowie”

– Konfederacja to nie jest mniejsze zło, to jest większe zło. To są Talibowie, którzy chcą ograniczać prawa kobiet, którzy nie cierpią kobiet. Chcą nasze siostry, nasze dziewczyny wsadzać do więzienia za przerywanie ciąży. Konfederacja to są skrajni nacjonaliści, to są ludzie z pomysłami gospodarczymi rodem z XIX wieku – zaakcentował Zandberg.

Czyli nie ma możliwości, żeby Lewica znalazła się w rządzie z Konfederacją? 

– Odpowiadam, co się wtedy wydarzy. Wtedy będą po prostu kolejne wybory, bo my z Konfederacją rządzić nie będziemy.

Krystyna Pawłowicz ogłosiła, że będzie chciała zostać wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego. 

– Brzmi to jak żart. Ta ważna instytucja przez ostatnie lata została ośmieszona – powiedział Adrian Zandberg.

– To jest wyznacznik tego, co stało się z Trybunałem. Nie mam tu tylko na myśli politycznego przejęcia Trybunału Konstytucyjnego przez PiS, ale chodzi mi o upadek autorytetu tej instytucji. Można rozmawiać, jak powinno wyglądać w Polsce sądownictwo konstytucyjne, że Trybunał w tej formie, w której działał już nie wróci, że będziemy mieli w przyszłości bardziej rozproszoną kontrolę konstytucyjną – stwierdził współprzewodniczący Lewicy Razem.

– Smutna historia jest taka, że ta ważna instytucja, która powinna być zwornikiem ładu konstytucyjnego w Polsce, ona w pewnym sensie została ośmieszona przez te ostatnie lata. Trudno będzie przez lata patrzeć na nią nie przez pryzmat tych wydarzeń. Myślę, że pani Pawłowicz i jej ambicje dotyczące kierowania tą instytucją, [ Trybunałem Konstytucyjnym, jako wiceprezes – red.]  to jest kolejna odsłona tej historii, niezależnie od kontekstu politycznego, to jest kiepskie dla tego państwa – zaakcentował gość Beaty Lubeckiej.  

 

Źródło: RadioZET

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk