Bodnar: Ułaskawienie jest prawem w stosunku do wyroków prawomocnych

Karol Kwiatkowski4 czerwca, 20233 min

– Nie ma wątpliwości, że ułaskawienie jest prawem w stosunku do wyroków prawomocnych powiedział Adam Bodnar w sobotę w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Udało się zebrać Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że ułaskawienia są wyłączną prerogatywą prezydenta. – Prawnicy nie mają wątpliwości, że  ułaskawienie jest prawem w stosunku do wyroków prawomocnych, a nie do wyroków sądów pierwszej instancji powiedział prof. Adam Bodnar – były Rzecznik Praw Obywatelskich, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Czy Sąd Najwyższy musi uznać to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? – Ta cała droga przed Trybunałem Konstytucyjnym służy temu, żeby Sąd Najwyższy pozbawić już jakiejkolwiek możliwości innego orzeczenia. Mamy tendencję i pogląd, żeby dokonywać tzw. rozproszonej kontroli konstytucyjności, czyli żeby każdy sąd indywidualnie interpretował Konstytucję. To jest związane z tym, że rola Trybunału Konstytucyjnego uległa obniżeniu. Natomiast w tzw. międzyczasie w Sądzie Najwyższym zarówno prezesem Izby Karnej Sądu Najwyższego, jak i wiceprezesami zostały osoby, które są nominowane przez nową Krajową Radę Sądownictwa, co może też mieć wpływ na to, co się ze sprawą dalej stanie.

Cała rozmowa na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk