Wynajem mieszkania czy zakup nieruchomości: co bardziej opłaca się Polakom w 2023 roku?

Artykuł Sponsorowany16 maja, 202310 min

Rynek nieruchomości jest obecnie trudny zarówno dla inwestujących, jak i najmujących. Rosnące stopy procentowe przełożyły się w 2023 roku nie tylko na wzrost rat kredytów, ale również na zwiększenie kosztów wynajmu o kilkadziesiąt procent. Co robić w takiej sytuacji: nadal dawać zarobić wynajmującemu, czy zacząć odkładać na przyszłość, spłacając własne mieszkanie? 

Rynek najmu nieruchomości w Polsce

Trudno oszacować, ilu Polaków wynajmuje obecnie mieszkania, ponieważ tego rodzaju działalność jest w dużej mierze nierejestrowana. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku 16% rodaków mieszkało w wynajętym lokalu. Na tle Europy wydaje się, że to niewiele, ponieważ przykładowo w Niemczech wartość ta była około trzykrotnie wyższa. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że 16% Polaków to około 6 milionów osób. To oznacza, że polski rynek wynajmu jest rozwinięty.

Przez wiele lat ceny za wynajem były stabilne — podobnie jak raty kredytów hipotecznych. Pandemia i sytuacja wojenna spowodowały jednak poważne zawirowania w gospodarce. W związku z tym szacuje się, że w samym 2023 roku ceny wynajmu wzrosły o kilkadziesiąt procent.

Z danych przedstawionych w serwisie money.pl wynika, że najdrożej jest obecnie w Krakowie, gdzie ceny mieszkań w porównaniu do 2022 roku wzrosły o ponad 36%. Z nieco mniejszym wzrostem cen mają do czynienia mieszkańcy Wrocławia i Poznania, których najem mieszkania kosztuje kolejno 31 i 29% więcej niż w ubiegłym roku. Średnia cena wynajmu w kraju w porównaniu do 2022 roku wzrosła o około 600 złotych.

Wady i zalety wynajmu mieszkania

Wśród wad najmu najważniejsze są stosunkowo wysokie koszty. Pieniądze wpłacane właścicielowi mieszkania nie są inwestowane, a wydawane. Najmujący nie buduje własnego majątku, a dokłada się do kredytu czy bieżących zarobków wynajmującego.

Wynajem jest związany również z brakiem stabilności, ponieważ właściciel nieruchomości może po czasie zechcieć ją sprzedać, podnieść czynsz czy zdecydować się wynająć komuś innemu. Jako najmujący masz ograniczone możliwości w związku z personalizacją i użytkowaniem mieszkania, które powinny odbywać się na podstawie ustaleń pomiędzy Tobą a właścicielem.

Wielu Polaków mimo wzrostu cen najmu wciąż decyduje się w ten sposób zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że daje to sporo elastyczności. Nie musisz decydować, gdzie chcesz mieszkać na stałe. Możesz zmieniać dzielnice, miasta czy kraje bez obaw o to, co stanie się z Twoją nieruchomością.

Nie musisz również martwić się formalnościami i wydatkami, związanymi z zakupem obiektu. Umowa przedwstępna, umowa przyrzeczona czy konieczność zgromadzenia środków są dla wielu osób dużym obciążeniem fizycznym lub psychicznym, z którym wolą się nie mierzyć.

Jako najmujący nie musisz ponosić dużych kosztów początkowych, zajmować się naprawami i konserwacją budynku czy inwestowaniem w mieszkanie. Wszystko to należy do obowiązków właściciela, które powinien spełniać, aby obiekt był atrakcyjny w oczach najemców.

Kupno nieruchomości w 2023 roku — czy to się opłaca?

Jeśli wynajem mieszkania ma dla Ciebie jednak więcej wad niż zalet, rozważ kupno nieruchomości. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz zestawienie kredytów hipotecznych z bezpiecznych oraz legalnych źródeł. Dzięki temu porównasz ze sobą wiele ofert, aby wybrać spośród nich tę optymalną w Twojej sytuacji. Jeżeli jednak wciąż się zastanawiasz, czy wynajem nie jest dla Ciebie lepszą opcją, poznaj wady i zalety kupna swojego własnego lokum, aby podjąć ostateczną decyzję.

Wady kupna własnej nieruchomości

Kupno własnej nieruchomości wymaga dużego nakładu finansowego. Obecnie jest to nawet kilkaset tysięcy w przypadku kawalerki ulokowanej w średniej wielkości mieście. Cała procedura wymaga również dopełnienia licznych formalności. Po zostaniu właścicielem jesteś w pełni odpowiedzialny za zakupione lokum. Masz obowiązki związane z podatkami, dbaniem o stan techniczny i wizualny obiektu oraz wiele innych.

Zalety kupna własnej nieruchomości

Do zalet kupna nieruchomości należą:

  • poczucie stabilizacji;
  • pełna swoboda aranżacyjna i związana z użytkowaniem wnętrza;
  • możliwość ulokowania środków w bezpieczny sposób — ceny nieruchomości wciąż rosną;
  • budowanie własnego majątku — nawet jeśli spłacasz kredyt za mieszkanie, odkładasz na własną przyszłość, a nie do kieszeni innego inwestora.

Jako właściciel nieruchomości możesz samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób użytkujesz konkretną przestrzeń. Nie musisz również obawiać się zmian na rynku czy u właściciela mieszkania związanych z przeznaczeniem danego obiektu.

Zostać na wynajmie, czy odważyć się na zakup?

Nadal wynajmować mieszkanie czy zdecydować się na zakup nieruchomości — jeśli stajesz przed tym pytaniem, przeanalizuj swoją sytuację finansową i potrzeby własne oraz całej rodziny. Jeśli szukasz stabilizacji i bezpiecznego sposobu na ulokowanie środków, to zakup nieruchomości będzie dobrą opcją. Jeżeli nie dysponujesz zgromadzonymi środkami na inwestycję, kredyt mieszkaniowy w finanse.rankomat.pl będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Rynek nieruchomości w 2023 roku nie sprzyja ani najmującym, ani kupującym. Wysokie ceny wynajmu i zakupu mieszkań spędzają sen z powiek wielu osobom. Warto jednak przeanalizować swoją sytuację, potrzeby oraz możliwości, aby podjąć najlepszą decyzję w konkretnym przypadku.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk