Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Magdalena Targańska13 kwietnia, 20234 min

 

Zbrodnia katyńska to zbrodnia ludobójstwa, dlatego, że w istocie chodziło o wymordowanie polskiej elity po to, aby nas – jako naród – osłabić i wyniszczyć; zbrodnia katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w naszej historii – podkreślał Prezydent Andrzej Duda, oddając hołd Ofiarom.

Jak dodał, to zbrodnia kładąca się straszliwym cieniem na relacjach między Polską a Rosją, ale także kładąca się straszliwym cieniem na historii, dlatego, że przez dziesięciolecia była przez Sowietów zaprzeczana.

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli Prezydent złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim oraz zapalił znicze przed tablicami epitafijnymi.

Prezydent podkreślał, że pamiętamy o zbrodni katyńskiej również dlatego, żeby coś podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło.

– Dzisiaj z przerażeniem patrzymy na Wschód, na te wszystkie dokumenty, materiały wideo zdjęcia, które widzimy z Buczy i innych miejsc na okupowanej, zajmowanej przez Rosjan Ukrainie, gdzie – jak czasem się mówi – na sposób katyński pomordowano ludzi – powiedział.

Te zbrodnie wołają o sprawiedliwość. Te zbrodnie wołają o sprawiedliwe osądzenie – akcentował Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, sprawcy zbrodni z ostatniego roku, dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności właśnie po to, by takie zbrodnie – jak zbrodnia katyńska, jak zbrodnie dokonywane przez Rosjan na Ukrainie nigdy więcej się nie powtórzyły.

To jest dzisiaj obowiązkiem świata, aby tę odpowiedzialność wyegzekwować. Aby sprawcy zostali po pierwsze: ustaleni, po drugie: schwytani, po trzecie: osądzeni, po czwarte: skazani i odbyli surowe kary za straszliwe czyny, których się dopuszczają – podkreślił.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk