Przydacz: Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej

Magdalena Targańska23 marca, 20236 min

Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej. Mają możliwość oddziaływania na Władimira Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę. Powinien on dostać lekcję od całego świata zainteresowanego pokojem – ocenił szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w rozmowie z Radiem ZET pytany był o wizytę chińskiego lidera Xi Jinpinga w Moskwie w tym tygodniu oraz o obecne relacje chińsko–rosyjskie.

– Władimir Putin zabiega o jak najlepsze relacje z Chinami, mając świadomość, że połowa świata, w tym cały świat wolny, demokratyczny i najbardziej rozwinięty gospodarczo podchodzi bardzo, bardzo krytycznie – mówiąc dyplomatycznie – do polityki rosyjskiej. Rosja poszukuje dzisiaj innych partnerów i staje się powoli klientem Chin, albo chciałaby się stać ich klientem – zaznaczył Marcin Przydacz.

Jak ocenił, fakt, że Rosja stara się zbliżyć do Chin świadczy o tym, że polityka sankcyjna zachodu działa, bo Rosja zaczyna mieć problemy gospodarcze, w tym w zakresie wyposażenia i zaopatrzenia dla swojego wojska.

Pytany o możliwe wsparcie sprzętowe Chin dla Rosji Marcin Przydacz odparł, że gdyby takie wsparcie do Rosji popłynęło, to „odbije się to bardzo negatywnie na relacjach gospodarczych między światem zachodnim a Chinami”. – O tym mówili przedstawiciele amerykańskiej administracji, a mam też nadzieję, że i Europa zachodnia, ta najbardziej gospodarczo by reagowała – wskazał.

– Ale tutaj cały czas działa dyplomacja, działa i zachęca Chiny do odegrania pozytywnej roli. Chiny równie dobrze mogą odegrać pozytywna rolę w stabilizacji tej politycznej rzeczywistości; mają możliwość oddziaływania na Władimira Putina, by zakończył tę brutalną agresję przeciwko suwerennemu państwu ukraińskiemu – podkreślił prezydencki minister.

Dodał, że „dopóki piłka jest w grze, należy próbować wszelkich możliwych narzędzi”.

Minister Przydacz zaznaczył, że samy Chiny mówią o potrzebie pokoju i stabilizacji. – Bardzo proszę: jak Chińska Republika Ludowa chce odgrywać jakąś rolę na świecie, no to jest dzisiaj ku temu możliwość – może powstrzymać Władimira Putina i Rosję od brutalnej agresji, która destabilizuje też interesy chińskie. Chiny miały pomysł, sam przewodniczący Xi Jinping miał pomysł tzw. >>Jednego Pasa, Jednego Szlaku<< – nowego Jedwabnego szlaku między Chinami a Europą – przypomniał.

– My jesteśmy bramą do Europy, państwem granicznym unijnym, siłą rzeczy przez Polską granicę musiałoby to przejeżdżać – pod warunkiem, że wcześniej będzie mogło przejechać przez Białoruś bądź przez Ukrainę. Teraz popatrzmy na to, co robi polityka rosyjska: na Białorusi kompletna destabilizacja na skutek działania Alaksandra Łukaszenki, też klienta Federacji Rosyjskiej, a na Ukrainie wojna. Chiny nie mogą tego nie zauważać, że Rosja nie bierze pod uwagę chińskich interesów – wskazał szef BPM.

– Władimir Putin przekroczył czerwoną linię i powinien otrzymać lekcję od całego świata zainteresowanego pokojem. Przypomnijmy, że Chiny są też przecież członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i mają tu swoje obowiązki – dodał.

Przywódca Chin Xi Jinping w poniedziałek rozpoczął trzydniową wizytę w Rosji, gdzie spotkał się z Prezydentem Władimirem Putinem. To pierwsza zagraniczna podróż przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, odkąd w marcu został formalnie zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję. (PAP)

Źródło: prezydent.gov.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk