Minister finansów: Nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 złotych

Karol Kwiatkowski22 marca, 20235 min

Temat waloryzacji powraca co chwilę. Na ten temat nie dyskutujemy. Nie ma go jako oficjalnego. Nie ma mowy o podniesieniu 500+ do 1000 złotych – zapowiada Gość Radia ZET Magdalena Rzeczkowska. Minister finansów podkreśla, że należy popatrzeć na cele tego programu, czyli znaczne ograniczenie ubóstwa.

Jeśli chcemy mówić o waloryzacji i jakichś zmianach, trzeba przyjrzeć się celom, które chcemy osiągnąć i tak ten fundusz trzeba kształtować – uważa gość Bogdana Rymanowskiego.

„Nie jest wspaniale”

Dopytywany przez prowadzącego o rekordową inflację, minister finansów odpowiada, że „inflacja kosztuje”. – Ten realny spadek płac, wynagrodzeń obserwujemy, ok. 4 proc. Ale na płace trzeba patrzeć też z innej perspektywy – wojna w Ukrainie, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, dochody Polaków – komentuje Rzeczkowska. Rynek pracy? Zdaniem minister „mamy najlepszą sytuację od wielu, wielu lat”. – Wróciliśmy do 2,8 proc. poziomu bezrobocia. Ważną kwestią jest to, że praca jest – podkreśla Gość Radia ZET. Magdalena Rzeczkowska zapewnia, że rząd dba o Polaków w czasach wysokiej inflacji. – Obniżone podatki, obniżony PIT, bardzo dużo transferów w postaci dodatków energetycznych, ciepłowniczych, 13.,14. emerytura i waloryzacja – wylicza. Jest wspaniale i powinniśmy się cieszyć? – Nie jest wspaniale. Nie jest tak, jak byśmy sobie tego życzyli, gdybyśmy żyli w sytuacji bez kryzysu. Ale jest na tyle dobrze, na ile sytuacja zewnętrzna pozwala – odpowiada Magdalena Rzeczkowska.

Minister zapowiada, że inflacja będzie spadała. – Ale nawet, jak osiągnie 7 proc., to będzie to 7-procentowy wzrost cen. Ciągle będziemy dostawać po kieszeni – komentuje Bogdan Rymanowski. – Tak, to są ciągle wyższe ceny. To jest też koszt, jaki płacimy w związku z sytuacją kryzysową geopolityczną, znowu wojna – mówi minister finansów.

PKB i twarde lądowanie? – Prognozy, jeśli chodzi o wzrost PKB w 2023 to jest między 0, a 1 proc. Nie więcej, niż 1 proc. PKB. Będzie się utrzymywał i wzrost będzie się utrzymywał, mimo znacznego spowolnienia – komentuje szefowa resortu finansów.

Rzeczkowska: To są trudne dane

Sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 5 proc. rok do roku? – To nie jest katastrofa, to spowolnienie gospodarcze i osłabienie konsumpcji, które ma miejsce już od kilku miesięcy. To trudne dane – przyznaje Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim. Ocenia również, że to nie jest zjawisko wyjątkowe, występujące tylko w Polsce. – To zjawisko, z którym mamy do czynienia w innych krajach UE – zaznacza.

Więcej na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk