P. Ćwik o nakazie aresztowania W. Putina: Dobra postawa Trybunału w Hadze

Magdalena Targańska19 marca, 20234 min

Wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakaz aresztowania Prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej–Biełowej, to symboliczna, dobra i mocna postawa – ocenił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Jak dodał, na obecnym etapie decyzja Trybunału w Hadze ma wymiar symboliczny i moralny. – To dobra, zdecydowana, mocna postawa ze strony Międzynarodowego Trybunału Karnego. To się wpisuje w tę narrację, którą cały czas przypomina i przedstawia Pan Prezydent Andrzej Duda. On mówi, że nie ma powrotu do >>business as usual<< i to jest jakaś oś, wokół której trzeba tę narrację dzisiaj budować, ale też patrzeć na to, co wydarzy się w przyszłości, miejmy nadzieję po zakończeniu wojny na Ukrainie – mówił Minister Ćwik w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Jego zdaniem, decyzja ta idzie w dobrym kierunku i należy mieć nadzieję, że będzie podtrzymana przez kraje sygnatariuszy, będzie prezentowana mocno, „pokazując stronie rosyjskiej, że świat zachodni, szeroko rozumiany świat zachodni jest zjednoczony”.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania Prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że W. Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej–Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Piotr Ćwik powołał się na dane Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, który przekazał że deportacje mogą dotyczyć ok. 17 tys. dzieci z Ukrainy. – Tu nawet skala nie jest ważna. Tu ważne jest nadużycie, które zostało popełnione, przekroczenie wszelkich granic i barier ze strony Putina. Dzieje się to od ponad roku w każdym wymiarze – jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, także w tym takim bardzo wszystkich dotykającym i wszystkich wzruszającym, czyli tym, co jest związane z losem i przyszłością dzieci – mówił Piotr Ćwik. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk