Szef BPM w Kijowie o bezpieczeństwie i udziale Polski w odbudowie Ukrainy

Magdalena Targańska14 marca, 20233 min

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Minister Marcin Przydacz rozmawiał w poniedziałek w Kijowie m.in. o aktualnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa i o powojennej odbudowie Ukrainy.

W stolicy Ukrainy Minister spotkał się z Andrijem Jermakiem, Szefem Kancelarii Prezydenta i jego Zastępcami: Andrijem Sybihą, Romanem Maszowcem oraz Ihorem Żowkwą, Ministrem Spraw Zagranicznych Dmytro Kułebą, Ołeksandrem Kubrakowem, Wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy, Ministrem ds. rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury, a także Olhą Stefaniszyną, Wicepremier ds. integracji Ukrainy z UE i NATO.

Wśród tematów spotkań dominowały aktualne wyzwania polityki bezpieczeństwa. Oprócz tego rozmawiano o tym, jak zapewnić udział polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy, a także o stosunkach dwustronnych, w tym o zacieśnianiu współpracy obronnej i dalszym wspieraniu reform na drodze integracji europejskiej Ukrainy.

– Wspólnie z Andrijem Jermakiem zgodziliśmy się co do wznowienia i aktywizacji prac Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, który będzie m.in. zajmował się usprawnieniem współpracy gospodarczej w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy. Chcemy, aby polskie firmy miały tutaj bardzo dobrą pozycję startową – powiedział Marcin Przydacz.

Jak poinformował, podczas spotkań poruszano także kwestie dalszych kontaktów na najwyższym szczeblu. – Chcemy, żeby ta dynamika była utrzymana, aby wymiana opinii i wiedzy pomiędzy Warszawą i Kijowem była jak najbardziej pełna – stwierdził Szef BPM.

W wizycie w Kijowie uczestniczyli także Szymon Szynkowski vel Sęk, Minister do Spraw Unii Europejskiej oraz Michał Dworczyk, Minister–Członek Rady Ministrów.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Minister Marcin Przydacz złożył również wieniec przed Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę, znajdującą się na Placu Michajłowskim.

Źródło: prezydent.gov.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk