Petru: Państwowe spółki do prywatyzacji

Karol Kwiatkowski14 marca, 20237 min

Państwowe spółki do prywatyzacji. Musi być konkurencja. Orlen? Śmieszna gigantomania – mówił w Radiu Zet Ryszard Petru.

Które państwowe spółki należy sprywatyzować?

Pekao SA, PKO BP, Orlen, PGE. Trzeba doprowadzić do podziału, a nie łączenia Lotosów z Orlenami – wylicza Ryszard Petru, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Jego zdaniem „musi być konkurencja między energetyką, sektorem paliwowym”.

W ramach konkurencji może istnieć relatywnie mała firma państwowa, która będzie konkurowała z prywatnymi – uważa ekonomista. Jego zdaniem „nie ma powodów, żeby państwo generowało zyski z tytułu tego, że Polacy płacą za wysoką cenę na stacjach benzynowych, relatywnie w stosunku do swoich zarobków”. Szef Instytutu Myśli Liberalnej podkreśla, że musi być więcej sektora prywatnego.

Jeśli polski przedsiębiorca będzie płacił za wszystko większymi podatkami, to nie dziwmy się, że opozycja może przegrać z połączonymi siłami Konfederacji i PiS – ocenia Ryszard Petru.

„Kiedyś w Korei były konglomeraty, które miały wszystko”

Pytany o zyski Orlenu, Gość Radia ZET odpowiada, że jest to „gigantomania”.

To śmieszne. To jeszcze może Orlen z PKP połączyć? Będzie jeszcze większy. Może do tego jeszcze PKO BP połączyć? Kiedyś Korei były wielkie konglomeraty, które miały wszystko – komentuje Petru.

Ryszard Petru: 13., 14. emerytura do likwidacji, 500+ wyłącznie dla niezamożnych

Mamy całą masę wydatków socjalnych, które nie powinny być kontynuowane – 13. i 14. emerytura powinny być skasowane – ocenia ekonomista. Jego zdaniem Polacy mają prawo mieć emerytury ze swoich składek.

Indeksacja tak, 13.,14. emerytura nie. 500+ wyłącznie dla niezamożnych  – dodaje Petru. Mimo wszystko, Gość Radia ZET uważa, że PiS „najprawdopodobniej zaproponuje 15.emeryturę w kampanii”.

Nie ma pieniędzy, ale zadłużą się w ostatnim kwartale kampanii i na zasadzie rzutu na taśmę powiedzą: patrzcie, nas na to stać – komentuje. Petru sądzi również, że rządzący podwyższą 500+ do nowej kwoty i na tym będzie polegała kampania.

Pytanie do opozycji – uważacie, że jesteśmy w stanie to przebić? To błąd – mówi Gość Radia ZET.

Wystąpienia Glapińskiego? „Trochę mi wstyd”

Pytany o wzrost cen, Ryszard Petru ocenia, że za rok „te przyrosty cen będą rzędu 10-11-12 proc”.

Obawiam się, że w Polsce będzie jedna z najwyższych inflacji w Europie – dodaje. Zdaniem Petru NBP bagatelizuje problem inflacji.

Przyszły rok w Europie to inflacja ok. 2 proc., a w Polsce będzie 8 proc. Będzie ból – uważa ekonomista. Jego zdaniem wystąpienia Adama Glapińskiego są niepoważne.

Trochę mi jest wstyd. To, jak bardzo zły wykład na uczelni, kiedy wykładowca wychodzi, plecie, co mu ślina na język itd. Nie ma wątku głównego, zaprzecza sobie, mówi o prywatnych przemyśleniach – wylicza Ryszard Petru. Gość Bogdana Rymanowskiego uważa, że z takim temperamentem nie nadaje się na szefa NBP.

Nikt pana Glapińskiego poważnie nie traktuje – mówi Petru.

Więcej na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk