Mentzen: Mieszkania byłyby tańsze o 100-200 tys., gdyby nie urzędnicy, politycy i zbędne przepisy

Uwolnienie podaży, a nie popytu. Mieszkań jest za mało. Trzeba sprawić, by budowało się więcej. Trzeba obniżyć liczbę przepisów. Przepisy wprowadzone po 2014 roku sprawiły, że koszty budowy mieszkań wzrosły o 30 proc. – 100-200 tys. złotych – mówi Gość Radia ZET Sławomir Mentzen, pytany o to, co Konfederacja ma do zaproponowania ws. mieszkań.

Zdaniem prezesa Nowej Nadziei i współprzewodniczącego Konfederacji, mieszkania byłyby o 100-200 tys. złotych tańsze, gdyby nie urzędnicy, politycy i zbędne przepisy. – Budowanie mieszkań należy zostawić firmom budowlanym, deweloperom, a nie urzędnikom i politykom – podkreśla Gość Radia ZET.

Pytany o zapowiedź Donalda Tuska, dotyczącą kredytu na 0 proc., Sławomir Mentzen ocenia, że ten pomysł jest bardzo zły.

To stymulowanie popytu, a nie podaży. Każdy, kto kiedykolwiek otarł się o ekonomię wie, że jeśli stymulujemy popyt, to jedynym skutkiem jest wzrost cen. Jeśli Tusk nie wierzy, to niech idzie na SGH, UW i zapyta jakiegokolwiek ekonomisty. Niech spróbuje skończyć pierwszy rok ekonomii – ocenia gość Bogdana Rymanowskiego.

Mentzen podkreśla, że na tym pomyśle skorzystają beneficjenci programu i banki.

Jeśli ktoś weźmie kredyt na pół miliona złotych, to odsetki od tego kredytu, przez cały czas spłacania to 770 tys. złotych. Koszt 500+ na jedno dziecko przez 18 lat to 108 tys. To 7 razy więcej, niż 500+ – wylicza Gość Radia ZET.

Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie za pół miliona złotych i mieć 2 dzieci, to Kaczyński z Tuskiem oferują mu milion złotych. Pytanie – kto ma zapłacić i komu i jak bardzo podniesiemy podatki, żeby to sfinansować – komentuje polityk. Sławomir Mentzen zaznacza, że „im bardziej będziemy komuś dopłacać do mieszkań, tym ceny mieszkań bardziej wzrosną i staną się mniej dostępne”.

Mieszkanie prawem, a nie towarem?

Mieszkanie jest towarem i trzeba za nie zapłacić. W gospodarce rynkowej kupujemy rzeczy, które chcemy mieć. Jeśli oderwiemy się od tego, to idziemy w kierunku komunizmu – uważa Gość Radia ZET.

Dopytywany o to, czy w takim razie Jarosław Kaczyński i Donald Tusk są komunistami, Sławomir Mentzen odpowiada: – Jeśli ktoś mówi, że mieszkanie jest prawem, a nie towarem, że należy ludziom dawać mieszkania, to jest to bardzo duży krok w kierunku komunizmu.

Polityk podaje również przykład Tokio. – W Tokio ceny mieszkań nie rosną tak, jak w Londynie czy Paryżu, bo tam przepisy budowlane są bardzo niewielkie i dzięki temu mieszkańcy Tokio cieszą się w miarę tanimi mieszkaniami– mówi Gość Radia ZET. Dodaje, że normy dotyczące mieszkań będą jeszcze bardziej wyśrubowane, bo wchodzą przepisy unijne, które mówią, że nowe bloki będą musiały być zeroemisyjne.

Ja chciałbym, żeby można było kupić mieszkanie niespełniające tych wszystkich norm, które może ma 2, a nie 3 szyby w oknie, ale jest dostępne dla przeciętnego Polaka – mówi prezes Nowej Nadziei.

Mentzen: Jak urzędnicy i politycy się za coś biorą, to kończy się korupcją, łapówkami i ogólnym dziadostwem

Ja w tych sprawach do nikogo nie mam zaufania – ani do polityków, ani do prokuratorów, ani do sędziów. Nie ufam tam nikomu. Ale to kolejny przykład, który pokazuje, że jak urzędnicy i politycy się za coś biorą, to kończy się korupcją, łapówkami i ogólnym dziadostwem – odpowiada Mentzen, pytany o sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Zdaniem Gościa Radia ZET, „żeby walczyć z korupcją, trzeba osuszyć bagno, a nie łapać pijawki za ogonki”.

Wolę być ministrem finansów, niż prezydentem? – pyta Bogdan Rymanowski, w „krótkiej piłce”.

Tak – odpowiada Sławomir Mentzen.

Polski nie stać na aż tak wielką pomoc dla Ukrainy? – pyta prowadzący.

Nie – ocenia współprzewodniczący Konfederacji.

Globalne ocieplenie to ściema? – pyta gospodarz programu.

– (Oddech)… ciężko odpowiedzieć, ale idę raczej w kierunku „tak” – komentuje Gość Radia ZET.

Kaczyński i Tusk to dla mnie polityczne dinozaury? – pyta Rymanowski.

Tak – uważa Mentzen.

Jeśli obieca obniżkę podatków, poprę Tuska na premiera? – pyta dziennikarz.

Nie – zapowiada polityk.

Więcej na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk