Ks. bp Bronakowski: Troska o trzeźwość narodu to także troska o zbawienie tych osób

Karol Kwiatkowski18 lutego, 20239 min

Problemy, które generują pijaństwo i alkoholizm, są przeogromne, dlatego tak wielka troska Kościoła o wolność wewnętrzną (…). Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne zbawienie, ale także za zbawienie drugiego człowieka, a troska o trzeźwość narodu to także troska o zbawienie tych osób, które albo nadmiernie sięgają po alkohol, albo są uzależnione – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

19 lutego rozpoczyna się w polskim Kościele 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

– 56 lat temu pasterze Kościoła w Polsce, a zwłaszcza wielki apostoł trzeźwości, bł. ks. kard. Stefan Wyszyński, dostrzegli ogromny problem stanowiący wielkie zagrożenie dla Kościoła i dla całego narodu. Był to fakt zwiększającego się spożycia alkoholu wśród naszych rodaków. Przypomnijmy, że spożycie alkoholu wśród Polaków było wtedy trzykrotnie mniejsze – zwrócił uwagę ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Nadchodzący Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma pobudzić wiernych do działania w kwestii ograniczenia problemu nadmiernego spożywania alkoholu w Polsce.

– W tym tygodniu mamy przepraszać Pana Boga za grzechy pijaństwa, ale także prosić Pana Boga o uzdrowienie z proalkoholowej mentalności. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także całej naszej działalności w apostolstwie trzeźwości w ciągu tego roku brzmi bardzo wymownie: „Ku trzeźwości z Kościołem”. Musimy pamiętać, że Kościół i tylko Kościół prowadzi nas na głębię rozumienia człowieka. Kościół i tylko Kościół prowadzi nas także na głębię rozumienia wolności. To dzięki temu Kościół pomaga nam lepiej zdawać sobie sprawę z ogromnej tragedii pijaństwa, alkoholizmu, a także innych uzależnień – podkreślał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zaznaczył, że troska Kościoła o trzeźwość jest o tyle silna i skuteczna, że oparta jest na miłości do Boga i człowieka.

– Pamiętajmy także, że dar abstynencji, stanowcza aktywność trzeźwościowa we wspólnocie wierzących i wytrwała modlitwa to niejako trzy filary dla każdego, kto razem z Kościołem podejmuje troskę o trzeźwość narodu i jego poszczególnych obywateli – wskazał duchowny.

Zwrócił uwagę, że troska o trzeźwość to troska o dobrobyt poszczególnych osób, rodzin, a także całego społeczeństwa.

Duszpasterz podkreślił, że problem pijaństwa to nie tylko alkoholizm, ale też tzw. picie ryzykowne i szkodliwe. Osób nadużywających alkoholu w ten drugi sposób jest znacznie więcej niż cierpiących na chorobę alkoholową.

– To ta grupa generuje najwięcej problemów społecznych – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Mówiąc o problemie z nadużywaniem alkoholu, zwrócił uwagę na sytuację, jaka panuje w rodzinach nim dotkniętych. Szczególnie mocno cierpią z tego powodu dzieci.

– Powstaje problem współuzależnień, powstaje problem dorosłych dzieci alkoholików. Problemy, które generuje pijaństwo i alkoholizm, są przeogromne, dlatego tak wielka troska Kościoła o wolność wewnętrzną – mówił gość „Aktualności dnia”.

Choć problem z nadużywaniem alkoholu w Polsce jest realny, to – jak przekonywał rozmówca Radia Maryja – sytuacja w naszym kraju nie jest najgorsza. To zasługa wielu apostołów trzeźwości, takich jak bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Bronisław Markiewicz, bł. ks. kard. Stefan Wyszyński czy św. o. Maksymilian Maria Kolbe.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że aby należycie dbać o trzeźwość narodu, potrzebna jest ścisła współpraca rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. Troska o trzeźwość to misja wszystkich, nawet tych, którzy w swoich rodzinach i najbliższym otoczeniu nie mają problemu z alkoholem. Wynika ona bowiem z fundamentów chrześcijaństwa.

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne zbawienie, ale także za zbawienie drugiego człowieka, a troska o trzeźwość narodu to także troska o zbawienie tych osób, które albo nadmiernie sięgają po alkohol, albo są uzależnione – wskazał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Nadchodzący Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu nie jest jedyną trzeźwościową inicjatywą w najbliższym czasie. W poniedziałek 27 lutego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się Wiosenna Sesja Apostolstwa Trzeźwości, natomiast następnego dnia w tym samym miejscu zorganizowane zostanie sympozjum „Ku trzeźwości z Kościołem”. Ks. bp. Tadeusz Bronakowski będzie ważnym uczestnikiem obu tych wydarzeń. Patronat medialny nad konferencjami sprawują Radio Maryja, TV Trwam, „Nasz Dziennik” oraz miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

Całość rozmowy z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim jest dostępna [tutaj].

Źródło:  RadioMaryja.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk