Gwiazdowski: Ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach, wyszli na głupków

Karol Kwiatkowski17 lutego, 20236 min

– Ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach, wyszli na głupków powiedział Robert Gwiazdowski w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Czyli jest to jednak faworyzowanie frankowiczów?  – Oczywiście. Od dawna o tym mówiłem. Ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach, generalnie rzecz biorąc, wyszli na głupków. Nie dość, że za ich pieniądze udzielono kredytów frankowiczom, to teraz złotówkowicze będą musieli płacić więcej za każdą operacje. Jest narracja, że banki wciskały kredyty frankowe, czyli ci którzy wzięli złotówkowe nie dali się oszukać – powiedział Robert Gwiazdowski, prawnik, doradca podatkowy, ekspert Centrum im. Adama Smitha, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Będzie akcja zbierania pieniędzy od klientów”

– Czy grożą nam w gospodarce turbulencje z powodu orzeczenia TSUE?  – zapytała prowadząca.

Nie. Tak nie będzie z bardzo prostego powodu. Największe banki polskie są znacjonalizowane i mają małą ekspozycję na franki.
– A Co się stanie jeżeli TSUE potwierdzi decyzję rzecznika generalnego?
Pójdą w górę wszystkie opłaty, jakie pójść mogą, jeszcze bardziej niż poszły dotąd, bo będzie akcja zbierania pieniędzy od klientów, żeby banki miały pieniądze na spłatę frankowiczów i normalne funkcjonowanie.

Prywatyzujemy zyski, nacjonalizujemy odpowiedzialność banków”

Banki zanotowały duży zysk. – Tak jest skonstruowany system bankowy, banki maja zarabiać, a inni mają płacić. Wszyscy ludzie, którzy od lat mówią, że to jest zły system, są traktowani jak banda oszołomów.

Jakby banki zbankrutowały to, co by się stało? Powstałyby nowe. System rezerwy cząstkowej, tak bardzo cząstkowej, jest niedobrym systemem. Nie może być tak, że prywatyzuje się zyski w bankach prywatnych, natomiast nacjonalizujemy odpowiedzialność, jak te banki coś zrobią.

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego „TSUE orzeknie w sprawie kredytów frankowych, nie mając zielonego pojęcia, jak wygląda system bankowy w Polsce.”

Cała rozmowa na radiozet.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk